Postawiliśmy na wielonurtowość. Omawiamy zarówno klasyczne teorie etyczne jak i współczesne osiągnięcia psychologii, socjologii czy biologii dotyczące etyki. Chcemy pokazać szerokie spektrum zagadnień moralnych.
Jakie są przykładowe przedmioty?
Program jest dosyć bogaty: od wstępu do filozofii (elementy epistemologii i ontologii) poprzez logikę praktyczną i historię etyki, do aktualnych zagadnień bioetyki, etyki biznesu, etyki mediów czy etyk zawodowych (nauczycieli, dziennikarzy…)
Dla kogo przydatne są te studia?
Etyka jest ważna dla każdego. Bezpośrednią korzyść z ich ukończenia odniosą osoby, które chcą nauczać etykę w szkołach. Jest ono także przydatne dla zainteresowanych etyką dziennikarzy, lekarzy, ludzi biznesu… Oferujemy pomoc w przygotowaniu i audycie kodeksów etycznych.
Czy etyka na katolickiej uczelni nie jest krytporeligią?
W niektórych szkołach ci sami uczniowie chodzą na religię i etykę. Na lekcjach religii uczniowie poznają tradycję swojej religii. W trakcie zajęć z etyki poznają metody filozoficznej argumentacji dotyczącej wartości, ocen czy postaw. Argumentacje filozoficzne wynikają z różnych opcji światopoglądowych. Ostateczne etyk nie powinien bać się katechety i odwrotnie.
Studia podyplomowe z etyki
Wyższa Szkoła Filozoficzno-Pedagogiczna „Ignatianum"
ul. Kopernika 26
31-501 Kraków
www.ignatianum.edu.pl/rekrutacja
Rekrutacja: 5-27 września 2011 (od poniedziałku do soboty, godz. 10.00-14.00)
dr Jarosław Kucharski – wykładowca etyki na WSFP „Ignatianum" i współautor studium podyplomowego z etyki.