Home WiadomościArchiwum Śpiewają od 85 lat

Śpiewają od 85 lat

Redakcja

Krakowski „Chór Cecyliański”, założony przez włoskiego franciszkanina, muzyka, kompozytora, pedagoga i dyrygenta o. Bernardino Rizziego obchodzi 85 lat. Z tej okazji „Cecylianie” zapraszają melomanów na koncert jubileuszowy, dni otwartych drzwi i mszę za zmarłych kolegów.

W siedzibie Chóru przy ul. Franciszkańskiej 4 dziś, jutro i pojutrze (w czwartek i piątek od godz. 10.00 do 17.30, a w sobotę od 10.00-15.00) można zobaczyć „pamiątki i nagrody gromadzone przez 85 lat, m.in.: nuty napisane własnoręcznie przez założyciela Chóru” – mówi Lucjan Wojas, członek chóru.

W sobotę 22 listopada w Bazylice Franciszkanów o godz. 16.30 zostanie odprawiona msza św. w intencji zmarłych chórzystów. Podczas niej śpiewać będzie oczywiście Chór Cecyliański pod batutą Andrzeja Korzeniowskiego, absolwenta Akademii Muzycznej w Krakowie wydziału dyrygentury, ucznia z klasy profesora Adama Korzeniowskiego i Rektora AM Stanisława Krawczyńskiego.

Bezpośrednio po mszy w Auli Bł. Jakuba (wejście od Plant przy ul. Franciszkańskiej) uroczysta akademia z udziałem Elżbiety Towarnickiej przy akompaniamencie Kingi Huk, Chóru Mieszanego Katedry Wawelskiej oraz zespołu smyczkowego „Royal Hill Quartet” – wylicza dyrygent „Cecylianów” Andrzej Korzeniowski.

A w niedzielę 23 listopada – koncert jubileuszowy. O godz. 19.00 w Auli Bł. Jakuba zagrają i zaśpiewają: Chór Cecyliański, Krakowska Lutnia, Krakowskie Towarzystwo Śpiewackie ECHO, Chór Mieszany Katedry Wawelskiej. Ponadto wystąpią soliści: Henryk Bednarczyk – baryton i Paweł Fundament – tenor. Koncert poprowadzi Jerzy Górecki, a za akompaniament na fortepianie odpowiadać będzie Kinga Huk.

Chór Cecyliański od początku śpiewa podczas uroczystości kościelnych i patriotycznych. Każdorazowo od 1997 roku bierze także udział w Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Myślenicach. Należy do Polskiego Związków Chórów i Orkiestr. Próby odbywają się trzy razy w tygodniu. Przyjmowani są do niego mężczyźni w wieku od 15 do 70 lat, posiadający dobry słuch. Obecnie chór liczy 35 członków, z czego 25 proc. to profesjonaliści, pozostali – pasjonaci.

Chór choć został założony w roku 1923, to jednak pierwsze publiczne występy dał w październiku 1925 roku. Początkowo skład Chóru był mieszany, chłopięco-męski (do roku 1931 –przyp. red.).

Założyciel chóru o. Rizzi skomponował około 450 utworów o tematyce sakralnej i świeckiej, w tym około 100 kompozycji powstało podczas jego pobytu w Polsce. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Opracował nowy system muzyczny.

„Był bardzo nowoczesnym kompozytorem na swoje czasy. Wprowadzał pewne eksperymenty muzyczne” – ocenia dyrygent Andrzej Korzeniowski.

www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda