Podziękowania za wspólna modlitwę i Eucharystię złożyła kobieta skazana na karę dożywotniego więzienia. Podkreśliła, że dla osoby skazanej, to bardzo ważne i wielkie przeżycie kiedy można w więzieniu uczestniczyć we Mszy św., śpiewać kolędy i dzielić się opłatkiem. W Polsce jest 6 kobiet skazanych na dożywocie z czego dwie znajdują się w Lublińcu. Jak podkreśliła dyrektor Zakładu Karnego ppłk mgr Lidia Olejnik – każdego roku odbywa się wigilia na poszczególnych oddziałach. W tym roku po raz pierwszy na głównym holu. Choć oddziały są oddzielone kratami to jednak była to okazja, żeby stworzyć osadzonym kobietom w murach więzienia atmosferę świąteczną i chwile do modlitwy. Dla niektórych była to ostatnia wigilia za kratami. Dla innych pierwsza.
Z osadzonymi spotkał się także brat Grzegorz Rosa OMI, misjonarz z Kamerunu, który na spotkaniu opowiedział o świętach na misjach oraz posłudze misjonarzy. Kierownictwo zakładu, misjonarze oraz siostry zakonne po Mszy św. odwiedzili wszystkie cele i podzieli się opłatkiem z więźniami. Przeddzień odbyła się także spowiedź święta.
Zakład Karny w Lublińcu przeznaczony jest dla kobiet, mieszczą się w nim oddziały dla tymczasowo aresztowanych, oddział terapeutyczny dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo, oddział terapeutyczny dla skazanych uzależnionych od środków odurzających lub psychotropowych oraz oddział dla skazanych odbywających karę w systemie programowanego oddziaływania oraz w systemie zwykłym. Skazane uczestniczą aktywnie w realizacji programów o charakterze edukacyjnym, readaptacji społecznej i przygotowujące do życia po opuszczenia zakładu karnego oraz specjalistycznych programach terapeutycznych. W okresach świątecznych przygotowywane są inscenizacje dotyczące zwyczajów i obrzędowości świątecznej.
Zakład Karny w Lublińcu powstał za panowania pruskiego pod koniec XIX wieku (około 1893r.) i do dnia dzisiejszego pozostaje w niemal niezmienionym kształcie architektonicznym. Po zakończeniu II wojny światowej zakład przeznaczony był dla skazanych mężczyzn. W latach 1964 – 1966 przeprowadzono generalny remont jednostki. Przystosowano ją wówczas do osadzania w niej skazanych kobiet. Opieką duszpasterską w Zakładzie Karnym zajmują się Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.
o. dk / Lubliniec