Przygotowanie wystawy trwało trzy lata. Pierwsza "odsłona" miała miejsce w lipcu, w katedrze św. Marii Magdaleny we Wrocławiu. Jak mówił sam autor, w jednym miejscu zostały zaprezentowane wszystkie prace, które złożyły się na cykl, zainspirowany utworem "Jest inny świat" Antoniny Krzysztoń.
Sympatyczne poczucie humoru artysty często nacechowane jest autoironią. Na wielu obrazach zobaczymy pomysłowo przekształcone autoportrety, sceny z rodzinnego życia czy swojską panoramę miejscowości, w której mieszka Janusz Łozowski.
Małkowice, wieś w gminie Kąty Wrocławskie, to prawdziwy azyl artysty. Ma tam swoją pracownię o wdzięcznej nazwie "Łozówka", o której mówi: "to moja ostoja, moja samotnia i pracownia,w której od kilku lat szczęśliwie mogę pracować, tworzyć i rozmyślać".
Okolica, w której mieszka czy miejscowości, które odwiedza Janusz Łozowski, to kopalnia tematów, które przefiltrowane przez wrażliwą wyobraźnię artysty zapełniają kolejne płótna. Zainteresowania artysty, ukierunkowane ostatnio na utrwalanie popadających w ruinę zabytków Dolnego Śląska, zaowocowały licznymi obrazami i albumami. Dużą popularnością cieszą się wydawnictwa "Gmina Kobierzyce w malarstwie Janusza Łozowskiego", "Zakątki Wrocławia", "Pałace i zamki Dolnego Śląska" czy "Wrocław w akwarelach Janusza Łozowskiego".
Obrazy na drewnie, przygotowane na aktualną wystawę w bazylice św.Jadwigi, są przykładem szczególnej inwencji twórczej artysty, który wydobywa naturalną fakturę drewna, sęki i pęknięcia czyniąc je elementami kompozycji. To faktycznie obrazy z duszą. Emanują pozytywną energią. Sprzyjają zadumie i refleksji. Chwilami przenoszą wyobraźnię widza do czasów beztroskiego dzieciństwa, spędzonego na wsi, chwilami wzbudzają metafizyczny niepokój.
Wiele prac odbiega od tradycyjnie pojmowanego malarstwa. Nie tylko z uwagi na drewno zastosowane jako podkład – zamiast płótna. Warto przyjrzeć się z bliska obrazom, które przypominają delikatne reliefy. Większość dzieł, jak czytamy w albumie towarzyszącym wystawie "Jest inny świat albo opowieści drewnianej duszy", to "technika własna" autora.
Ten "inny świat" a jednocześnie tak bardzo nam bliski warto zobaczyć na własne oczy i posłuchać "opowieści drewnianej duszy".
Otwarcie wystawy obrazów Janusza Łozowskiego odbędzie się w niedzielę 18 września 2011r. o godz. 13.30 w bazylice św. Jadwigi w Trzebnicy. Wystawa czynna do 9 października.
Źródło: www.wiadomości24.pl
Zobacz: Tydzień Kultury Chrześcijańskiej