Salwatorianie: Jego opowieść to historia życia i miłości

Przez kilkadziesiąt lat pracował jako misjonarz w Tanzanii, kraju afrykańskim położonym na wschodzie Czarnego Lądu, nad Oceanem Indyjskim. Dnia 4 listopada 2010 roku Ks. Hieronim Siwek SDS był gościem WSD Salwatorianów w Bagnie, gdzie dzielił się misyjną pasją z alumnami i młodzieżą.

Jego opowieść to historia życia i miłości… Do Pana Boga, Afryki i ludzi tam mieszkających. Ks. Hieronim najpierw mówił o tym jak Afryka i życie tam jest widziane oczami Afrykańczyków. Na czym polega ich mentalność, sposób życia, pracy, nauki. Mówił też o problemach przeżywanych na co dzień przez mieszkańców misji, w której pracował przez większość swojego życia zakonnego i kapłańskiego.

 W drugiej części spotkania uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną, przygotowaną przez ks. Hieronima z pomocą młodzieży z salwatoriańskiej parafii w Piastowie. Były to zdjęcia z ostatniego pobytu w Tanzanii.

Trzeba koniecznie zaznaczyć, że misjonarz, mimo że obecnie mieszka i pracuje w parafii pw. św. Michała Archanioła w Piastowie, to cały czas aktywnie działa na rzecz rozwoju swojej misji. Poprzez promocję dwóch swoich książek pt. „Moja piękna Afryka” i „Krwawiące drzewo” (wyd. Salwator), ks. Hieronim próbuje zgromadzić fundusze na rozwój konkretnych inicjatyw, które podjął na swojej placówce misyjnej w południowej części Tanzanii.

Ostatnia część spotkania była przeznaczona na pytania, które mogli zadawać liczne zgromadzeni słuchacze. Były one bardzo różne, od tego jak niebezpieczne mogą być dla człowieka w Tanzanii egzotyczne zwierzęta, po kwestie dotyczące wiary i powołań kapłańskich w misji, w której pracował ks. Hieronim. Mówił on też o tym, czego my Europejczycy, możemy nauczyć się od Afrykańczyków. Z całą pewnością jedną z takich rzeczy jest wielki szacunek do ludzkiego życia.


/PW/

Za: www.seminarium.sds.pl

Wpisy powiązane

Niepokalanów: XXX Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów

Piknik kapucyński w Stalowej Woli

Dziękczynienie za pontyfikat u franciszkanów w Krakowie