Salezjanie – Słowacja: Mały cud w Luník IX

W dniu 8 listopada w romskiej dzielnicy "Luník IX" w Koszycach wydarzył się mały cud: bp Bernard Bober, arcybiskup miasta, konsekrował kościół pod wezwaniem Chrystusa Zmartwychwstałego.

 
W wydarzeniu tym uczestniczyli także ks. Karol Maník, Inspektor salezjanów słowackich, dyrektor wspólnoty z Luník IX – ks. Peter Bešenyei, i przeszło trzydziestu kapłanów, zwłaszcza ze wschodniego obszaru kraju. Obecne były także Córki Maryi Wspomożycielki i wspólnota Małych Sióstr Jezusa, które pracują na tym terenie. Uroczystość, która trwała przeszło dwie i pół godziny, uświetniły pieśni chóru, złożonego z miejscowych dzieci cygańskich, którym dyrygowała wolontariuszka misyjna.

"Przyjęliście zaproszenie do pracy także w tej dzielnicy i Pan wam będzie błogosławił" – powiedział w kazaniu arcybiskup, zwracając się do salezjanów pracujących wśród Romów od przeszło dwudziestu lat. "Praca, którą wykonuje człowiek wspólnie z Bogiem, zawsze osiąga dobry cel. Chcę was zachęcić do tego, byście poszukiwali odpowiedzi na pytanie: Jak pomóc człowiekowi? Musimy uczyć się trzymać wysoko podniesioną głowę, podnosić godność człowieka i mówić ludziom o Bogu, który jest dobry i nas kocha".

"Przeszło dwa lata temu, kiedy przybyliśmy, by pracować wśród Romów w tej dzielnicy, nie mieliśmy niczego, nawet centyma, aby móc budować" – stwierdził na zakończenie celeracji ks. inspektor Maník, wyrażając swoją wdzięczność burmistrzowi Koszyc, panu Františkowi Knapíkowi, i innym przedstawicielom zarządu gminy, za pokaźne dofinansowanie projektu.

Kościół kompletuje strukturę dzieła, która obejmuje także mieszkania dla wspólnoty i pomieszczenia oratorium. Realizacja całego projektu, opiewającego na sumę około 700 tysięcy euro, była możliwa dzięki wsparciu z zagranicy, zwłaszcza funduszom zebranym z okazji Dnia Misji Salezjańskich 2010, poświęconego salezjańskiej działalności duszpasterskiej wśród Romów.

W Luník IX działa ekipa duszpasterska złożona z trzech salezjanów, dwóch sióstr CMW i czterech wolontariuszy misyjnych, którzy uczą religii w szkole podstawowej i średniej około 1.200 dzieci romskich oraz prowadzą działalność typowo oratoryjną. Nowy kościół pozwoli młodej społeczności chrześcijańskiej przeżywać razem celebracje eucharystyczne, sakramentalne i spotykać się na chwilach modlitwy.

ANS – Koszyce

Za: www.infoans.org

Wpisy powiązane

Niepokalanów: XXX Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów

Piknik kapucyński w Stalowej Woli

Dziękczynienie za pontyfikat u franciszkanów w Krakowie