Home WiadomościArchiwum Salezjanie: Festiwal Młodzieży Bez Granic

Salezjanie: Festiwal Młodzieży Bez Granic

Redakcja
W dniach 17-21 maja w Różanymstoku, na terenie Inspektorii Warszawskiej (PLE), odbyła się druga edycja “Festiwalu Młodzieży Bez Granic”. Była ona okazją do spotkania młodych z różnych krajów oraz poznania odległych kultur i tradycji. Patronat honorowy nad Festiwalem sprawowały ambasady Kolumbii, Peru i Wenezueli.

 
Spotkanie, trwające pięć dni, zgromadziło młodych z Estonii, Litwy i Polski; ogółem 300 osób, do których nie mogli dołączyć młodzi Białorusini, którym nie pozwoliły na wyjazd władze tego kraju.

Festiwal, zorganizowany przez Salezjański Ośrodek Wychowawczy w Różanymstoku i Agencję Artystyczną "Unzipped Fly", wyraźnie odznaczał się charakterem międzynarodowym, a wśród zaproszonych gości znalazła się także grupa młodzieży z Peru, która przybyła z dwoma salezjanami.

Młodzi uczestniczyli w różnych seminariach i warsztatach: teatralnych, malarskich, rzeźbiarskich, muzycznych, a także – południowoamerykańskiego tańca, gotowania oraz sztuki walki. Każdy dzień kończyły koncerty i pokazy zaproszonych gości, które pozwoliły zaprezentować część dziedzictwa kulturowego każdego z krajów.

Natomiast w sobotę, 21 maja, od samego rana trwał pokaz tego, co poszczególne grupy wypracowały podczas warsztatów w dniach poprzednich. Podsumowaniem był występ festiwalowej międzynarodowej orkiestry, czyli muzyka przygotowana wspólnie przez młodzież z wszystkich uczestniczących krajów. Gwiazdą wieczoru był zespół "Bloque 53", składający się z muzyków z Kolumbii, Wenezueli i Hiszpanii. Na dwa ostatnie koncerty przybyli także przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Rolnictwa, Ambasady Kolumbii w Polsce oraz władze lokalne.

Przedstawiciel Ministerstwa Edukacji Narodowej podkreślił nowatorskie metody wychowania, które prowadzi Salezjański Ośrodek Młodzieżowy w Różanymstoku, wypowiadając się z uznaniem o zaangażowaniu salezjanów na rzecz dojrzewania i integracji społecznej młodzieży, zwłaszcza poprzez jej rozwój wielokulturowy.

"Chcemy w ten sposób podkreślić znaczenie naszej rodzimej tradycji, wpajać młodym ludziom wiedzę na temat ich korzeni, a zarazem pokazywać różnorodność kultur, także z dalekich zakątków świata. Naszym celem jest przede wszystkim rozwijanie wiedzy na temat kultury, a także, poprzez wspólne projekty artystyczne, integracja młodzieży Podlasia z młodymi ludźmi z całego świata" – stwierdził jeden z organizatorów.

Pomimo odmiennych języków młodych połączyła sztuka, muzyka i entuzjazm. Po sukcesie, jaki odniosła poprzednia edycja Festiwalu, która była poświęcona Afryce, potwierdzonym przez tegoroczną, drugą edycję, już w programie przyszłego roku przewidziana jest kolejna edycja "Festiwalu Młodzieży Bez Granic".

ANS – Różanystok

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda