– W pielgrzymce rowerowej na Jasną Górę dotrze ponad 500 osób. Są m.in. grupy z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, siedleckiej, warszawskiej, poznańskiej – wylicza koordynator ogólnopolskiej pielgrzymki ks. Jerzy Grochowski. Pielgrzymka odbywa się pod hasłem „Szukałem was – jesteśmy!" i jest dziękczynieniem za wyniesienie do chwały ołtarzy Jana Pawła II. Ks. Grochowski zwraca uwagę, że pielgrzymi na rowerach to w dużej mierze młodzi ludzie z pokolenia JP2, którzy na trasie zapoznają się z fragmentami nauczania Jana Pawła II.
Karol Wojtyła jako młody ksiądz nie umiał jeszcze jeździć na rowerze. – Ale miał środowisko – podkreśla kard. Stanisław Dziwisz. I to dla nich uczył się jazdy na rowerze, by wspólnie pielgrzymować.
Jazdy na rowerze uczył przyszłego papieża Jerzy Ciesielski, dziś Sługa Boży. We wrześniu 1956 r. ks. Karol Wojtyła z grupą młodych ludzi, m.in. Stanisławem Rybickim i Jerzym Janikiem, wybrali się na rowerową eskapadę na Dolny Śląsk. Wyprawa trwała pięć dni, a dziś upamiętnia ją Dolnośląski Rowerowy Szlak Papieski. Trasa liczy około 250 km i znaczy ją trzysta tabliczek.
W 2003 r. Jan Paweł II otrzymał Kolarską Odznakę Pielgrzyma w stopniu najwyższym – „Chrześcijański Pielgrzym Świata". Jest to odznaka ustanowiona przez PTTK w porozumieniu z Episkopatem Polski. Jej zdobywanie wymaga, aby podczas wędrówek rowerowych poznawać obiekty kultu religii chrześcijańskiej, zarówno dowolnie wybrane, jak i uznane w regulaminie odznaki za obowiązkowe.
VI Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rowerowej na Jasną Górę patronuje Rada Episkopatu ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.
(md © Biuro Prasowe KEP 2011)