Relacja z planu filmowego “Śluby rycerskie” kręconego w wąchockim Opactwie Cystersów

Na dwa dni (28-29.09) Opactwo Cystersów w Wąchocku stało się planem zdjęciowym filmu dokumentalno – fabularnego "Śluby Rycerskie", którego reżyserem jest Maciej Pawlicki. Film realizowany przy współpracy Narodowego Centrum Kultury, Telewizji Polskiej i Picaresque, opowiada o czasach po Bitwie pod Grunwaldem.  

 
Bohaterami opowieści, do której zdjęcia kręcono we wnętrzach Opactwa Cystersów w Wąchocku, są uczestnicy Soboru w Konstancji: kanonik Paweł Włodkowic (Michał Chorosiński), rycerz Zawisza Czarny (Mateusz Młodzianowski), bp. Mikołaj Trąba, dominikanin Jan Falkenberg (Mariusz Bonaszewski), Wielki Mistrz Zakonu Michael Kuchmeister (Henryk Talar) oraz bp. Fracesco Zabarella, antypapież Jan XXIII i papież Marcin V.

Na soborze w Konstancji była obecna polska delegacja, na czele której stał abp gnieźnieński Mikołaj Trąba. Podczas soborowch sporów Jan Falkenberg (Mariusz Bonaszewski), krakowski dominikanin, działający w interesie Krzyżaków, fałszywie oskarżał Polaków jakoby bronili pogan i sprzymierzali się z nimi przeciw chrześcijanom. W obronie Polaków oraz pogan, o ich godne traktowanie przemawia Paweł Włodkowic (Michał Chorosiński), ówczesny rektor krakowskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W filmie udział wzieli także mieszkańcy Wąchocka, którzy jako statyści wcielili się w role uczestników soboru: biskupów, kardynałów, rycerzy, Krzyżaków i zakonników. Za sprawą odgrywanych ról mogli się przekonać jak ciekawa, ale jednocześnie ciężka jest praca na planie filmowym. Wszyscy podkreślali, że traktują to jak wspaniałą przygodę i cieszyli się, że mogli poznać znanych z kina i telewizji aktorów, którzy chętnie pozowali do pamiątkowych zdjęć.

Aktorzy oraz ekipa filmowa podkreślali piękno i unikatowść romańskich wnętrz Klasztoru Cystersów w Wąchocku. Podkreślali także gościnność i wyrozumiałość wąchockich zakonników. Jak zdradziła nam scenografka filmu, szukając odpowiednich wnętrz ekipa zwiedziła wiele polskich kościołów jednak nie spełniały oczekiwań. Przeglądając album ze zdjęciami polskich klasztorów natrafiła na zdjęcie romańskiego kapitularza znajdującego się w wąchockim klasztorze, najlepiej zachowanego wnętrza z tego okresu w Polsce i jednego z najlepiej zachowanych w Europie – to wnętrze od razu zauroczyło filmowców i postanowiono tutaj nakręcić większość scen filmu. Większość soborowych scen powstała w refektarzu. Wykorzystano także kapitularz, fraternię i krużganki. Film jest wspaniałą okazją do promocji tego unikatowego zabytku jak i samego miasta Wąchock.

Zdjęcia dokumentalne i część zdjęć fabularnych opisujących wydarzenia po Bitwie pod Grunwaldem nakręcono także na zamku w Malborku. Nazwa klasztoru jak i nazwa MGOKu (tutaj w przeddzień zdjęć odbył się casting) pojawią się w napisach końcowych filmu, z podziękowaniem za współpracę. Film będzie emitowany w programie 1 TVP.

Michał Piętak

Za: www.wachock.cystersi.pl

Wpisy powiązane

Niepokalanów: XXX Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów

Piknik kapucyński w Stalowej Woli

Dziękczynienie za pontyfikat u franciszkanów w Krakowie