Zamierzeniem bowiem tegorocznej edycji „Sacrum i Przyroda" było ukazanie różnych form i funkcji, drzew, ogrodów i roślin chronionych w perspektywie historycznej, religijnej, kulturowej, ekologicznej i botanicznej, z uwzględnieniem aspektu pastoralnego. Mottem wiążącym te wątki jest: „Ogród Pana" czyli duchowe inspiracje w szeroko pojętym ideale ogrodu rajskiego (Ogrodu Boga), którego odbiciem jest ogród botaniczny.
Samo pojęcie ogrodu, jego typy i przemiany sztuki ogrodniczej przedstawił prof. dr hab. Bogdan Zemanek, dyrektor Ogrodu Botanicznego w Krakowie, stawiając pytanie: czy ogród dziś to dla nas „raj odzyskany" czy raczej namiastka natury?" Dylemat ów towarzyszył licznym wystąpieniom. Rozstrzygali go przyrodnicy i pracownicy ogrodu botanicznego UJ na czele prof. dr hab. Alicją Zemanek, historycy: ks. prof. dr hab. Józef Marecki i dr Lucyna Rotter oraz teolodzy: dr Jerzy Brusiło OFMConv. i ks. dr Jan Klimek. Franciszkańską tradycję i ideę Ogrodu św. Franciszka w kontekście chrześcijańskiej troski o bioróżnorodność przedstawił dr Stanisław Jaromi OFMConv.
Perspektywę poznawczą poszerzyli goście z Greckokatolickiego Wydziału Teologicznego Uniwersytetu w Preszowie: ks. prof. Marek Petro, ks. dr Peter Tirpák i prof. Gabriel Pal’a oraz prof. dr hab. Włodzimierz Lech z Uniwersytetu Rolniczego.
Wszystkie wystąpienia zostały zebrane przez o. Jerzego Brusiło i opublikowane w książce konferencyjnej pt. „Ogród Pana". Jej przesłaniem mogą być słowa z referatu o. Brusiło „dla ludzkości i jej cywilizacji, dla dobra, piękna stworzeń, ekologii i ze względu na Jezusa Chrystusa, drzewa na nowo mogą stać się rajem, drzewami życia i nieśmiertelności, ponieważ z drzewem, zwłaszcza Drzewem Krzyża, nierozerwalnie połączony jest los człowieka."
Niezbędnym dopełnieniem pierwszego dnia konferencji była wycieczka po ogrodzie botanicznym dająca okazję poznania wspaniałych okazów przyrodniczych oraz kontynuacji debat teologiczno-przyrodniczych.
Drugi dzień spotkania rozpoczął się Mszą św. w kościele SS. Norbertanek na krakowskim Zwierzyńcu. Następnie po zwiedzeniu historycznych kościołów Najświętszego Salwatora i Gontyny św. Małgorzaty i św. Judyty wyruszono szlakiem w kierunku Słowińca. Wspaniała jesienna pogoda sprzyjała poznawaniu mijanych ekosystemów i dawała okazję do wdzięczności Bogu Stwórcy za piękno świata.
sj