Home WiadomościArchiwum REFA: Promocja książki Eco-book o eko-Bogu

REFA: Promocja książki Eco-book o eko-Bogu

Redakcja
6 XI 2010 na Targach Książki w Krakowie odbyło się spotkanie promocyjne z o. Stanisławem Jaromi, szefem REFA i red. Michałem Olszewskim, autorami książki „Eco-book o eko-Bogu" zorganizowane przez wydawcę książki Wydawnictwo SALWATOR.

 
Ponieważ książka jest zapisem rozmów red. Olszewskiego z o. Jaromim, pierwsza część spotkania miała podobną formę. Następnie był czas na pytania z sali. W prawie godzinnym spotkaniu poruszono szereg tematów ważnych dla chrześcijańskiego zaangażowania w ekologię. Pytano o to dlaczego Kościół powinien mówić o ekologii i dlaczego tak rzadko ludzie Kościoła podejmują te tematy; czym jest grzech ekologiczny i o co chodzi w ekologicznym rachunku sumienia; jak wygląda „ekologiczne" grzeszenie w naszym codziennym życiu a jak wielkich katastrofach o których słyszymy w mediach? Nawiązując do obecnych w Polsce zagrożeń jakie dotykają lasy i parki narodowe na czele z Puszczą Białowieską argumentowano dlaczego warto chronić przyrodę, dbać o lasy i cenne tereny przyrodnicze będące również bezcennym dziedzictwem narodowym oraz podkreślono jak mocne argumenty ma chrześcijanin, aby włączyć w takie akcje.

Pytanie o początki ekologicznego zaangażowania pozwoliło o. Stanisławowi powiedzieć o fenomenie, jakim w latach osiemdziesiątych XX wieku był klasztor św. Franciszka w Krakowie i franciszkańskie seminarium duchowne, należący wtedy do liderów ekologicznego zaangażowania w Polsce.


Poruszono też kwestie szczegółowe jak skutki palenia toksycznych śmieci czy dylematy przy wyborze choinki bożonarodzeniowej – sztucznej czy naturalnej?

Zachęcano oczywiście do lektury Eco-booka, który w bardzo przystępny sposób omawia wszystkie te dylematy oraz zachęca do refleksji nad nowymi wyzwania jakie stają przed nami współcześnie. W 7 rozdziałach, będących zapisem rozmów między autorami prowadzonymi w letnich miesiącach 2010 r., są omówione źródła kryzysu ekologicznego i nauczenie papieskie o ekologii, konsekwencje biblijnego nakazu o czynieniu sobie ziemi poddaną i odpowiedzialność chrześcijan za stan świata, franciszkańska odpowiedź na problemy współczesności i zaangażowanie Międzynarodowej Komisji ds. Sprawiedliwości, Pokoju i Ochrony Stworzenia oraz Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu.

Temperatura rozmów między autorami Eko-booka wzrasta, gdy pojawiają się tematy szczególnie trudne i kontrowersyjne jak nasza relacja do zwierząt i grzechy myśliwych, przeludnienia i antykoncepcji proponowanej jak jedynie remedium, oceny konsumpcyjnych dążeń naszych rodaków i towarzyszącym im zamianom hierarchii wyznawanych wartości, o skarbie jakim jest Dolina Rospudy i tym, że dzika przyroda może nam ukazywać ślady Bożej Obecności. Wszystkie tematy są obficie zilustrowane przykładami zarówno z naszej polskiej rzeczywistości, jak i problemów światowych. Doświadczenie o. Stanisława, który jako franciszkański Delegat ds. Sprawiedliwości, Pokoju i Ochrony Stworzenia odwiedził wiele krajów świata, zwłaszcza ich najuboższe rejony, wprowadziło w rozmowy szczególną perspektywę uwzględniającą myślenie zarówno mieszkańca Amazonii czy rolniczych obszarów stanu Bahia w Brazylii, chłopca z Ugandy czy Zambii czy katolika z Kerala w Indiach.

Warto też dodać, że książka została wydana w „ekologiczny" sposób a patronem medialnym objął ją Tygodnik Powszechny.

sj

Za: www.refa.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda