Referaty wygłosili naukowcy z Uniwersytetów: Łódzkiego, Rzeszowskiego, Katolickiego w Lublinie, Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz przedstawiciele Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Klubu Przyrodników, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Swoje wystąpienia mieli ponadto delegaci: Ministerstwa Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Na posiedzenie Rady został zaproszony także franciszkanin o. Paweł Solecki. Zakonnik wygłosił referat na temat Kalwarii Pacławskiej jako przykładu wartości kulturowych regionu (Franciszkanie prowadzą tam Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej – przyp. red.).
Uczestnicy plenarnego posiedzenia nie tylko słuchali referatów. Również odwiedzili najważniejsze miejsca Pogórza Przemyskiego i zapoznali się z ich historią i walorami. Byli w Dolinie Niemieckiej, Arłamowie, Makowej, Jamnie Dolnej i Górnej, Trójcy, Posadzie Rybotyckiej, Rybotyczach, na Suchym Obyczu i w Kalwarii Pacławskiej.
Gwardian klasztoru i proboszcz parafii o. Jarosław Karaś pokazał gościom barokowy zespół kościelno-klasztorny, zabytkową zabudowę wsi i pomnikowe drzewa. Udostępnił też punkt widokowy na Pogórze Przemyskie i dolinę Wiaru.
jms