Już tylko trzy tygodnie pozostały do świąt Bożego Narodzenia. W kilku klasztorach franciszkańskich na dobre trwają prace przy budowie szopek, które zasłynęły nie tylko w Polsce, ale i w Europie.
Najbardziej imponujące rozmiary ma od lat szopka w Katowicach-Panewnikach, w kościele franciszkanów z prowincji panewnickiej. To największa w Europie szopka zbudowana wewnątrz świątyni. Ma 18 m wysokości i 32 m szerokości. Znajduje się w niej około 120 figurek, najstarsze z nich mają 130 lat. Szopkę można oglądać od świąt Bożego Narodzenia do 4 lutego.
Największy ruchomy żłóbek w Europie powstaje w Poznaniu, w kościele św. Franciszka Serafickiego, należącym do poznańskiej prowincji Zakonu Braci Mniejszych. Premiera żłóbka odbywa się w trakcie Pasterki. Żłóbek ma wymiary 10 m szerokości, 15 m wysokości i 17 m głębokości, jego budowa już się rozpoczęła.
Znajdzie się w nim 200 figur o wysokości od 20 do 180 cm. W tym roku będzie znacznie więcej elementów ruchomych. Żłóbek budują franciszkanie z pomocą wolontariuszy. Tradycja budowania żłóbków w kościele franciszkanów na pl. Bernardyńskim w Poznaniu sięga 50 lat.
Gigantyczna – tak o jednej z największych i najokazalszych szopek bożonarodzeniowych w Polsce, której budowa już ruszyła – mówią jej budowniczowie, bernardyni z sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Tło szopki stanowić ma olbrzymie płótno o szerokości 12 m i wysokości 8 m, na którym ukazana będzie panorama Betlejem. Szopka pomieści około 150 ruchomych i statycznych figur, wkomponowanych w krajobraz betlejemski. Najstarsze pochodzą z XIX wieku.
Uroczyste odsłonięcie szopki nastąpi podczas wigilijnej Pasterki. Dawniej szopka kalwaryjska stawiana była w kaplicy Niepokalanego Poczęcia NMP, a od 1964 roku w nawie bazyliki przy ołtarzach św. Marii Magdaleny i św. Katarzyny.
Żywa szopka, organizowana w stolicy Małopolski przez franciszkanów z prowincji krakowskiej to w głównej mierze dzieło kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego im. św. Maksymiliana Kolbego. Tegoroczna odbędzie się po raz siedemnasty, prace rozpoczęły się już w połowie października.
Na placu przy ul. Franciszkańskiej 4 staną zagrody z prawdziwymi zwierzętami, będzie dzielenie się opłatkiem, wspólne kolędowanie z seminaryjnym zespołem "Fioretti" oraz zaproszonymi wykonawcami, w tym z Magdą Anioł. Będą także jasełka, konkursy i zabawy. Patronat honorowy nad tym przedsięwzięciem objął metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
Franciszkanie zapraszają na trzydniowe świętowanie 24, 25 i 26 grudnia. Żywa szopka ma swoją własną stronę internetową: www.szopka.franciszkanie.pl
Tradycja budowania szopek jest jednym ze sposobów ewangelizacji, którą franciszkanie jako pierwsi w Kościele rozpoczęli już w XIII wieku. Św. Franciszek z Asyżu w 1223 roku w miejscowości Greccio zbudował pierwszy żłóbek z żywymi zwierzętami, pragnąc przybliżyć ludziom tajemnicę Bożego Narodzenia.