Prudnik: Franciszkanie świeccy na odpuście “Porcjunkuli”

Do sanktuarium św. Józefa w Prudniku, w niedzielę, 8 VIII 2011, przybyło ok. 500 członków Franciszkańskiego Zakonu Świeckich z Regionu Opolskiego. Jest to jeden z osiemnastu regionów w Polsce, który skupia wspólnoty franciszkanów świeckich z pięciu okręgów: gliwickiego, kluczborskiego, opolskiego raciborskiego i zabrskiego.

 
Przełożonym regionalnym, czyli wszystkich wspólnot, jest br. Hubert Haiter FZŚ, a asystentem regionalnym o. Justyn Krystian Przybyła OFM. Oni też byli głównymi organizatorami spotkania w prudnickim lesie, a wspomagali ich asystenci: o. Miron Górecki OFM (Opole), o. Idzi Mirosław Wójcik OFM (Gliwice) i o. Kunibert Kubosz OFM (Góra św. Anny).

Okolicznością spotkania było modlitewne uczczenie Najświętszej Maryi Panny Anielskiej i uzyskanie dorocznego "Odpustu Porcjunkuli". Motywowało je ponadto wspomnienie dwóch postaci spośród franciszkanów świeckich: bł. Anieli Salawy, patronki franciszkanów świeckich w Polsce (130. rocznica urodzin i 20. rocznica beatyfikacji) i sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego (110. rocznica urodzin, 65. rocznica sakry biskupiej i 30. rocznica śmierci).

Te wątki podjął w homilii o. Wacław Stanisław Chomik OFM, minister prowincjalny braci mniejszych z Wrocławia. A nawiązując do udziału franciszkanów świeckich w "nowej ewangelizacji", która jest aktualną myślą Kościoła, powiedział: "Wasza «nowa ewangelizacja», bracia i siostry, musi na pewno z pierwszej przyjąć i entuzjazm, i autentyzm w głoszeniu Ewangelii. Czy bez entuzjazmu i autentyzmu św. Ojca naszego Franciszka, a potem także jego duchowej «Roślinki» – św. Klary, której jubileusz 800-lecia konsekracji obchodzimy, byłoby możliwe powstanie «pokutników z Asyżu», a potem rozsianie ich po całym świecie jako tercjarzy franciszkańskich? Czy bez entuzjazmu i autentyzmu świętych asyskich można zrozumieć, w czasach nam bardzo już bliskich, zapał ewangelizacyjny bł. Anieli Salawy, patronki franciszkańskiego zakonu świeckich w Polsce, i sługi Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego, prymasa Polski, członka tego zakonu?"

Mszy św. przewodniczył ks. kard. Henryk Gulbinowicz, emerytowany metropolita wrocławski. W przemówieniu wspomniał on m.in. swoją przynależność do zakonu franciszkanów świeckich już od czasów seminaryjnych, ściślej od roku 1948. Zażartował przy tym: "Nigdy się z tego zakonu nie wypisałem". Potem nawiązując do życia błogosławionego papieża Jana Pawła II i sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, więzionego w klasztorze franciszkańskim w Prudniku w latach 1954-1955, wyakcentował śmierć ich matki, gdy mieli jednakowo 9 lat. Matka z ojcem – według księdza kardynała – mają niezwykle ważną rolę w wychowaniu religijnym swojego dziecka. A gdy matki zabranie, rolę wychowawczą kontynuuje ojciec, jak to było w doświadczeniu obu wspomnianych przez niego hierarchów Kościoła.

W czasie specjalnego nabożeństwa popołudniowego odbyła się liturgia przyjęcia do nowicjatu i złożenia profesji wieczystej. Zakon Franciszkanów Świeckich w Regionie Opolskim wzbogacił się o 15 nowicjuszy i 14 profesów uroczystych.
 
Za: www.franciszkanie.com

Wpisy powiązane

Niepokalanów: XXX Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów

Piknik kapucyński w Stalowej Woli

Dziękczynienie za pontyfikat u franciszkanów w Krakowie