Starosądecki klasztor założony został w XIII w. przez św. Kingę, wkrótce po przybyciu pierwszych klarysek do Polski w 1281 roku. Św. Kinga troszczyła się o klasztor, a w 1288 roku sama do niego wstąpiła. Zmarła w 1292 roku i tu została pochowana.
Klasztor w Starym Sączu – Sanktuarium Pani Ziem Sądeckich – Świętej Kingi, od wieków odwiedzany jest przez pielgrzymów z całej Europy. 16 czerwca 1999 roku, Jan Paweł II w obecności ponad 600 tysięcy pielgrzymów, dokonał tu kanonizacji błogosławionej Kingi.
Biblioteka klasztorna kryje wiele cennych manuskryptów. Odkryte zostały m.in. fragmenty manuskryptu muzycznego, będącego repliką znanych kodeksów przechowywanych we Florencji i Wolfenbuttel (II poł. XII w.) stulecia, sprowadzonego najprawdopodobniej z Francji.
Znalazł się tutaj również 4-głosowy konduktus "Omnia Beneficia", który nie ma odpowiednika w znanych dotąd rękopisach zagranicznych, w związku z czym przypuszcza się, że mógł powstać w Starym Sączu; byłby to zatem najstarszy zabytek polskiej muzyki polifonicznej.
O bogatej tradycji muzycznej klasztoru starosądeckiego świadczą zapiski archiwalne, zachowane nuty i instrumenty.
O bogatej tradycji muzycznej klasztoru starosądeckiego świadczą zapiski archiwalne, zachowane nuty i instrumenty.
Od kilku lat w Starym Sączu odbywa się Festiwal Muzyki Dawnej, który przyciąga rzesze melomanów z kraju i zza granicy.
pwb
Na zdjęciach, klasztor i kościół klarysek w Starym Sączu / fot. W. Pobiedziński OFMConv
Za: www.franciszkanie.pl .