Prezentacje: Starosądecki klasztor klarysek

Sądecki klasztor jest jednym z pięciu klasztorów klarysek w Polsce. Przebywa w nim obecnie ponad trzydzieści sióstr. Na swoje utrzymanie siostry pracują m.in. wyrabiając komunikanty, opłatki czy szyjąc szaty liturgiczne. Siostry klaryski żyją za klauzurą, nie opuszczają klasztornych murów.
Starosądecki klasztor założony został w XIII w. przez św. Kingę, wkrótce po przybyciu pierwszych klarysek do Polski w 1281 roku. Św. Kinga troszczyła się o klasztor, a w 1288 roku sama do niego wstąpiła. Zmarła w 1292 roku i tu została pochowana.


Klasztor w Starym Sączu – Sanktuarium Pani Ziem Sądeckich – Świętej Kingi, od wieków odwiedzany jest przez pielgrzymów z całej Europy. 16 czerwca 1999 roku, Jan Paweł II w obecności ponad 600 tysięcy pielgrzymów, dokonał tu kanonizacji błogosławionej Kingi.
Biblioteka klasztorna kryje wiele cennych manuskryptów. Odkryte zostały m.in. fragmenty manuskryptu muzycznego, będącego repliką znanych kodeksów przechowywanych we Florencji i Wolfenbuttel (II poł. XII w.) stulecia, sprowadzonego najprawdopodobniej z Francji.
 
 
Znalazł się tutaj również 4-głosowy konduktus "Omnia Beneficia", który nie ma odpowiednika w znanych dotąd rękopisach zagranicznych, w związku z czym przypuszcza się, że mógł powstać w Starym Sączu; byłby to zatem najstarszy zabytek polskiej muzyki polifonicznej.
O bogatej tradycji muzycznej klasztoru starosądeckiego świadczą zapiski archiwalne, zachowane nuty i instrumenty.
 
 
Od kilku lat w Starym Sączu odbywa się Festiwal Muzyki Dawnej, który przyciąga rzesze melomanów z kraju i zza granicy.
 
pwb
 
Na zdjęciach, klasztor i kościół klarysek w Starym Sączu / fot. W. Pobiedziński OFMConv
 
Za: www.franciszkanie.pl .

Wpisy powiązane

Niepokalanów: XXX Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów

Piknik kapucyński w Stalowej Woli

Dziękczynienie za pontyfikat u franciszkanów w Krakowie