Home WiadomościArchiwum Pożegnania: ks. Henryk Galgan MSF (1964-2010)

Pożegnania: ks. Henryk Galgan MSF (1964-2010)

Redakcja
Po dziesięciomiesięcznej chorobie nowotworowej w szpitalu w Wiedniu zmarł w wieku 46 lat śp. Ks. Henryk Galgan MSF.

 
Śp. Ks. Henryk Galgan MSF, syn Ernesta i Gerdy urodził się 25.09.1964 w Kielczy, w województwie opolskim. Ochrzczony został w tamtejszej parafii p.w. Św. Bartłomieja w dniu 04.10.1964 r., tam też przyjął I. Komunię św. i sakrament bierzmowania, który otrzymał 20.05.1977 r. Przez 10 lat był ministrantem i lektorem w rodzinnej parafii. W Kielczy ukończył szkołę podstawową, a następnie pięcioletnie Technikum Elektryczno‐Mechaniczne w Tarnowskich Górach.

Do Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny wstąpił 18.08.1984 r. w Bąblinie i tam 07.09.1984 r. rozpoczął roczny nowicjat. Pierwsze śluby zakonne złożył również w Bąblinie w rok później, dnia 08.09.1985 r. Po pierwszej profesji zakonnej rozpoczął sześcioletnie studia filozoficzno‐teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Kazimierzu Biskupim. Jako człowiek, któremu sprawa misji leżała na sercu, przyłączył się do Misyjnego Koła Kleryckiego, w którym pracował prężnie i z oddaniem. Dnia 08.09.1988 r. poprzez profesję wieczystą, którą złożył w Kazimierzu Biskupim, związał się na zawsze ze Zgromadzeniem Misjonarzy Świętej Rodziny. W Kazimierzu Biskupim przyjął także święcenia diakonatu w dniu 26.05.1990 r., a 15.06.1991 r. święcenia kapłańskie.

Po święceniach kapłańskich z dniem 01.08.1991 r. został skierowany do pracy w parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Złotowie. W październiku tego roku zwrócił się z prośbą o pozwolenie na wyjazd do pracy misyjnej na Madagaskar, jednak otrzymał tylko zapewnienie, że swoją kandydaturę będzie mógł zgłosić ponownie, kiedy będzie ogłoszony nabór do pracy w tym kraju. Prośbę o wyjazd na Madagaskar ponowił w pół roku później, lecz także bezskutecznie.

Ks. Henryk pracował w Złotowie przez dwa lata jako wikariusz parafialny, po czym z dniem 01.07.1993 r. przeniesiony został do Bąblina z przeznaczeniem do pracy w Ekipie Rekolekcyjno‐ Misyjnej ze szczególnym uwzględnieniem rekolekcji dla dzieci i młodzieży. Tam jednak był zaledwie dwa miesiące, gdyż decyzją ówczesnego Prowincjała skierowany został z dniem 15.09.1993 r. do domu zakonnego w Maria Ellend w Austrii do pracy w funkcji wikariusza w tamtejszej parafii.

Ks. Henryk zdobył szybko zaufanie Arcybiskupiej Kurii Wiedeńskiej. W rok po przyjeździe został mianowany moderatorem parafii Pachfurth, a w 1995 r. odbył kurs proboszczowski i pomyślnie zdał egzamin. Z dniem 01.12.1997 r. mianowany został Moderatorem parafii w Arbesthal. Dnia 01.09.1999 r. otrzymał nominację na proboszcza Parafii Bruck an der Leitha – tę funkcję pełnił do końca swoich dni. Ks. Henryk pełnił również funkcję kapelana straży pożarnej.

04.03.1998 r., Arcybiskup Christoph Kard. Schönborn mianował Ks. Henryka Wicedziekanem, a następnie 01.11.2001 r. i ponownie 01.11.2006 r. Dziekanem dekanatu Bruck an der Leitha. Tę funkcję pełnił również do samego końca. W uznaniu zasług w pracy duszpasterskiej, a w szczególności w pełnieniu funkcji Dziekana, w dniu 16.02.2007 r. J.E. Ks. Arcybiskup Christoph Kard. Schönborn nadał Ks. Henrykowi tytuł Arcybiskupiego Radcy Duchownego.

Zapał misyjny Księdza Henryka nie ostygł w codziennym duszpasterzowaniu na terenie Austrii. W 1996 r. Ks. Henryk wystąpił do Zarządu Prowincjalnego z prośbą o wyrażenie zgody na utworzenie w Maria Ellend Filii Polskiej Prokury Misyjnej na obszar języka niemieckiego i 05.09
tegoż roku otrzymał zgodę przełożonych. W ramach działania Filii Polskiej Prokury Misyjnej – Missionswerk, która uzyskała pieczęć wiarygodności, Ksiądz Henryk organizował wyprawy na Madagaskar – był tam trzykrotnie w lipcu 2000, 2004 i 2006 roku – z pomocą solidarnościową, nie tylko materialną, ale także i pomocą, skupiającą się na pracy fizycznej. Pomoc solidarnościową organizował również dla Papui Nowej Gwinei i dla dzieci na Białorusi.

Ks. Henryk w ubiegłym roku udał się na PNG, gdzie przekazał dary dla kapłanów, Misjonarzy Świętej Rodziny, pracujących tam na misjach. Wyjazd ten okazał się niebezpieczny, gdyż w drodze do jednej ze stacji misyjnych Ks. Henryk z towarzyszami podróży zostali napadnięci przez raskali – zbójców i tylko błyskawiczna ucieczka ocaliła ich. Niestety, to po tej wyprawie i po tym wydarzeniu, w czasie którego gwałtowne szarpnięcie uciekającego samochodu wywołało silny ból szyi i głowy, Ks. Henryk odkrył, że coś dziwnego dzieje się z jego szyją. W styczniu 2010 r. udał się do lekarza – niestety, okazało się, że to nowotwór. Operacja usunięcia tarczycy i węzłów chłonnych oraz naświetlania przyniosły niewielką poprawę. Choroba przez 10 miesięcy dręczyła Ks. Henryka, choć w całym tym cierpieniu starał się nie tracić nadziei i pogody ducha. Nadal myślał o misjach. Jego marzeniem był wyjazd na Madagaskar w 2011 roku na obchody 50‐ lecia Diecezji Morombe. To marzenie pozostanie jednak niespełnione.

Ostatnie dni Ks. Henryka były bardzo trudne i tylko środki przeciwbólowe mogły przynieść ulgę w cierpieniu. Nowotwór zaatakował niemal całe ciało. Nie pomogło sanatorium w Szwajcarii, lekarze w Wiedniu okazali się bezradni. Ks. Henryk oddany Bogu i dziełu misyjnemu Kościoła, odszedł do Pana w tygodniu modlitw za misje i misjonarzy, w czwartek 28.10.2010 r., o godz. 10.55, mając ukończone 46 lat życia, 25 lat życia zakonnego i 19 lat życia kapłańskiego, z których 17 przepracował w Austrii. W całej Polskiej Prowincji MSF Współbracia modlili się w jego intencji. Na obrazku prymicyjnym Księdza Henryka znajdowały się słowa: „Bądź wola Twoja". Wolą Bożą było wezwać go do królestwa Bożego. Niech więc Dobry Bóg da mu wieczny odpoczynek.

Opracował Ks. Bogdan Mikutra MSF
 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda