Home WiadomościArchiwum Pontyfikat na piątkę – książka o Benedykcie XVI autorstwa polskiego franciszkanina

Pontyfikat na piątkę – książka o Benedykcie XVI autorstwa polskiego franciszkanina

Redakcja
Sięgnąć do źródeł: papieskiego nauczania, jego homilii, rozważań, pielgrzymek, dokumentów. Taka przygoda wymaga trudu, ale daje możliwość spojrzenia na pontyfikat Josepha Ratzingera – Benedykta XVI – własnym wzrokiem. Na takie spotkanie z papieżem zdecydował się o. Emil Pacławski.

 
W swojej książce krok po kroku podąża za Ojcem Świętym. Towarzyszy mu w czasie jego pielgrzymek i wystąpień. Odczytuje papieską naukę i wydobywa z niej to, co uznaje za najważniejsze. Próbuje polemizować z krytykami obecnego Papieża, choć wcale nie było to jego zamiarem. Widzi pontyfikat Benedykta XVI w znacznie jaśniejszych barwach. Usprawiedliwia papieża? Nie. Pokazuje, przywołując konkretne teksty i wystąpienia, jak bardzo różni się Benedykt XVI z listu Künga od tego, który naucza, pielgrzymuje, spotyka się z katolikami, z przedstawicielami innych wyznań, religii, a wreszcie z ofiarami nadużyć seksualnych, których dopuszczali się duchowni.

Papież Benedykt XVI nie jest kolejnym Janem Pawłem II. Ma inny temperament, nie dowcipkuje, nie bawi tłumów. Dzieli się z nimi prawdą, jaką odkrył, nawet wtedy, gdy dla niego samego jest ona trudna do udźwignięcia. Z drugiej strony, stara się umocnić wiarę tych, którzy wciąż trwają przy Chrystusie i Kościele. Stawia Boga w centrum ludzkiej egzystencji. Wszystko inne chce Bogu podporządkować. Bóg jest dla niego odpowiedzią na „dyktaturę relatywizmu". Bóg jest jedyną Prawdą obiektywną. Tego uczył kardynał Ratzinger. Tego uczy konsekwentnie papież Benedykt XVI. Jak to robił przez ostatnie pięć lat? Odpowiedzią na to pytanie jest książka o. Emila Pacławskiego.

 

O Autorze:

o. Emil Mirosław Pacławski (1968) – franciszkanin, magister teologii; święcenia kapłańskie otrzymał w Bazylice Franciszkanów w Katowicach Panewnikach (1994); katecheta i duszpasterz parafialny (1994-1998); proboszcz w Tychach od 2001 roku; członek Komitetu Organizacyjnego 8. Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim w Katowicach (2005); autor książek z esejami o tematyce społeczno-kulturalnej i religijnej: Paprocańska 90 – kapłaństwem pisana (2005), Kościół nie umarł (2006), Recepta na pewną Miłość (2009). Po licznych pielgrzymkach do Ziemi Świętej napisał książkę Polska flaga w Izraelu (2007). Z okazji Jubileuszu 800-lecia zakonu w 2009 wydał książkę Mały alfabet franciszkański. W przygotowaniu kolejna książka z esejami Między dynią a krzyżem.

Więcej na: www.ksj.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda