Pielgrzymi mogli zwiedzić 3 muzea: misyjne, etnograficzne i sanktuaryjne oraz słynną ruchomą szopkę. Był też zorganizowany punkt powołaniowy redemptorystów i kilku zgromadzeń żeńskich, w którym ludzie młodzi mogli zapoznać się z życiem zakonnym i formami pracy misyjnej, a także poradzić się w sprawie wyboru drogi życiowej. Zainteresowani mieli też okazję wziąć udział w loterii na rzecz dzieci niepełnosprawnych organizowanej przez Stowarzyszenie „Nadzieja” oraz wesprzeć misje zagraniczne na stoisku Stowarzyszenia Przyjaciół Misji.
Przed cudownym obrazem Matki Bożej modlili się m.in. przedstawiciele różnych grup i wspólnot duszpasterskich, nauczyciele, lekarze i pracownicy służy zdrowia, chorzy i niepełnosprawni, leśnicy, myśliwi, kolejarze, rolnicy i pszczelarze, małe dzieci z rodzicami, młodzież, ludzie pracy i bezrobotni oraz samorządowcy. Pierwszy raz swój dzień podczas odpustu mieli także sportowcy i motocykliści oraz przyjaciele misji zagranicznych.
Do Matki Bożej Tuchowskiej pielgrzymowali również biskupi. Eucharystii rozpoczynającej Wielki Odpust przewodniczył ksiądz biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Wiesław Lechowicz. Trzeciego dnia odpustu ksiądz biskup ordynariusz Wiktor Skworc sprawował Eucharystię dla osób chorych i niepełnosprawnych, a piątego dnia przewodniczył Eucharystii dla ludzi pracy oraz osób bezrobotnych. Dla księży obchodzących 50-lecie kapłaństwa Eucharystii przewodniczył ksiądz biskup pomocniczy z Tarnowa Władysław Bobowski.
Podczas odpustu swoje jubileusze 25 i 50-lecia kapłaństwa przeżywali w sanktuarium kapłani diecezji tarnowskiej i redemptoryści z różnych zakątków kraju i świata.
Dwa ostatnie dni odpustu miały szczególny akcent redemptorystowski. Wraz z przybyłymi pielgrzymami redemptoryści dziękowali Bogu za dar 100-lecia kanonizacji swojego współbrata św. Klemensa Marii Hofbauera oraz za 100 lat istnienia Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Redemptorystów.
Wierząc w obfitość łask wyproszonych za pośrednictwem Matki Bożej Tuchowskiej wszystkim pielgrzymom za podjęty trud ich pielgrzymowania, podziękowanie z zapewnieniem o modlitwie oraz zaproszeniem do ponownych odwiedzin składają opiekujący się tuchowskim sanktuarium redemptoryści.
br. Szymon Pedrycz CSsR