Rok Świętego Pawła i synod biskupów na temat Słowa Bożego, a także beatyfikacja ks. Michała Sopoćki i nagroda Templetona dla ks. prof. Michała Hellera – to zdaniem rzecznika Episkopatu ks. Józefa Klocha radosne wydarzenia roku 2008. Cieniem na mijający rok kładzie się odrzucenie przez posłów dnia wolnego w święto Trzech Króli i zawirowania wokół działalności Komisji Majątkowej.
– Niewątpliwie najważniejszymi wydarzeniami w Kościele powszechnym w roku 2008 był Rok Świętego Pawła, który wciąż trwa, kongres eucharystyczny w Kanadzie i Światowe Dni Młodzieży w Sydney – wylicza rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Józef Kloch.
– Nie możemy też zapominać o synodzie biskupów o Słowie Bożym, który miał miejsce w Watykanie – dodaje. – Te tygodnie pracy biskupów, wymiana doświadczeń i końcowy dokument niewątpliwie zwróciły uwagę wszystkich w Kościele na rolę Słowa Bożego.
Duchowny zaznacza, że z synodem biskupów o Słowie Bożym niewątpliwie można łączyć Rok św. Pawła. – Czytanie Listów św. Pawła jest bardzo istotne, a synod powiedział nam jasno, że najważniejszą rzeczą jest właśnie lektura Słowa Bożego i znaczenie tegoż Słowa Bożego w życiu i misji Kościoła.
Wydarzenia te znajdują swój wyraz także w rzeczywistości Kościoła w Polsce. Podejmowanych jest szereg inicjatyw popularyzujących Biblię i lekturę duchową. We wszystkich diecezjach w kraju działa Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II, którego statut został zatwierdzony w tym roku przez biskupów na czas nieokreślony. Jest to istotne podkreślenie, że Dzieło to przyjęło się w diecezjach. W tym roku zwieńczone zostały też trwające 12 lat prace nad nowym przekładem Pisma Świętego.
"Biblia paulińska" ukazała się w listopadzie, a nowatorstwo tego przekładu polega na jego komunikatywnym, literackim i artystycznym charakterze z jednoczesną dbałością o wierność oryginałowi. – Z pewnością odświeżony język polski, bardziej komunikatywny i pozbawiony archaizmów, a także obszerne komentarze, które towarzyszą temu wydaniu, będą dla wielu zachętą do lektury Pisma Świętego na co dzień – wskazuje ks. Kloch.
Rzecznik Episkopatu podkreśla wagę dokumentu Stolicy Apostolskiej, który ukazał się w ostatnim czasie. Mowa o instrukcji Kongregacji Nauki Wiary "Dignitas personae", poświęconej bioetyce.
– W Polsce akurat instrukcja ta zyskała niespodziewanie tło w postaci dyskusji o zagadnieniach bioetycznych, zwłaszcza o problemie związanym z in vitro i brakiem prawa w Polsce na ten temat. Niewątpliwie sam dokument jest ważny, ale przedstawienie go przez Zespół Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych, który po raz pierwszy po ukonstytuowaniu się zabrał głos, to punkt ciężkości bardzo istotny dla tego co dzieje się w kraju – dodaje ks. Kloch.
– Projekt komisji powołanej przez premiera ma być przekuwany na ustawę. Z pewnością Kościół ma wiele do powiedzenia w kwestii zagadnień bioetycznych, zwłaszcza oceny etycznej. O ile Kościół nie ingeruje w kwestie związane z konkretnymi rozwiązaniami, o tyle zawsze rezerwuje sobie prawo do oceny moralno-etycznej zagadnienia. Zwłaszcza jeśli są to sprawy tak istotne jak życie człowieka – podkreśla rzecznik Episkopatu.
Wśród istotnych wydarzeń mijającego roku ks. Kloch wymienia także uroczystości beatyfikacyjne ks. Michała Sopoćki, spowiednika św. Siostry Faustyny i orędownika Bożego Miłosierdzia. – Po tylu latach od jego śmierci widać jak ten kult rozrasta się nie tylko w Polsce, ale na całym świecie – mówi rzecznik.
Decyzją Episkopatu rok ten był przeżywany jako Rok Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, z racji jubileuszu 150-lecia PDMD w Polsce. Zaistniało ono w czasie zaborów w Krakowie, dzieło to prowadziły siostry szarytki, i do dziś pomaga dzieciom z krajów misyjnych na całym świecie.
– PDMD jest jednym z dzieł służących bezpośrednio papieżowi – zaznacza ks. Kloch, informując jednocześnie o liście do Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci w Polsce z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Abp Fernando Filoni zaznaczył w nim, że Benedykt XVI życzy, "aby to Dzieło nadal rozwijało się w Polsce i stało się kolebką nowych powołań misyjnych".
Rzecznik przypomina, że jubileusz 70-lecia urodzin obchodził w tym roku nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk. Kard. Józef Glemp, prymas Polski, świętował zaś 25 lat kardynalatu. – Przewodniczący polskiego Episkopatu, abp Józef Michalik, składając życzenia kard. Józefowi Glempowi podkreślił jego pracowitą, dynamiczną i pokorną obecność w życiu Kościoła w Polsce i na świecie, w życiu i w ważnych wydarzeniach Ojczyzny – przypomina ks. Kloch.
Omawiając relacje państwo-Kościół, rzecznik Episkopatu zwraca uwagę, że dwa spotkania przedstawicieli rządu i Episkopatu zaowocowały deklaracją Komisji Wspólnej dotyczącą polityki prorodzinnej. – Istotne jest to, że zostały jasno wypunktowane priorytety polityki prorodzinnej. Co więcej, został określony czas, kiedy one będą zamieniane na ustawy. Miejmy zatem nadzieję, że są to nie tylko deklaracje, ale będą to konkretne rozwiązania związane ze wsparciem np. rodzin wielodzietnych – mówi duchowny.
Jak zaznacza ks. Kloch mocno zaznaczyły się spory o Komisję Majątkową. -Jest to węzeł gordyjski, który trudno rozwiązać. Są na pewno sposoby, by te problemy zakończyć, ale jest to bardzo trudne – ocenia rzecznik KEP.
Jak dodaje cieniem na mijający rok kładzie się także odrzucenie przez posłów przywrócenia dnia wolnego w święto Trzech Króli już po pierwszym czytaniu projektu ustawy i niedopuszczenie do dyskusji nad nim. – Biskupi polscy kilkakrotnie wyrażali swoje poparcie dla tego projektu – mówi rzecznik. Wskazuje też, że wysuwane argumenty ekonomiczne nie są wystarczające, a Episkopat nadal popiera przywrócenie w święto Trzech Króli dnia wolnego od pracy, który został zniesiony przez władze komunistyczne w 1960 roku.
Ks. Kloch zwraca uwagę na docenienie dorobku polskich duchownych za granicą, czego przykładem jest nagroda Templetona, zwana "religijnym Noblem", dla ks. prof. Michała Hellera czy powołanie ks. Piotra Mazurkiewicza na sekretarza generalnego ComECE (Konferencja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej).
Z wydarzeń w Kościele w sąsiadujących z Polską krajach, ks. Kloch podkreślił rezygnację ze względów zdrowotnych kard. Karla Lehmanna z urzędu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec i wybór na to stanowisko abp Roberta Zollitscha.
– Nieco wcześniej akurat abp. Zollitschowi został przyznany doktorat honoris causa na UKSW. Była więc okazja do spotkania i z przewodniczącym polskiego Episkopatu abp. Józefem Michalikiem i sekretarzem generalnym bp. Stanisławem Budzikiem – przypomina ks. Kloch. W Rosji z kolei zmarł patriarcha Aleksy II.
– To z pewnością wielka zmiana dla Kościoła prawosławnego w Rosji, a miejmy nadzieję też nowy etap ekumeniczny rozmów między Kościołem rzymskokatolickim a prawosławnym – komentuje ks. Kloch.
BP KEP