"To, że spotykamy się wszyscy razem na tej świętej ziemi jest ważne. Jest znakiem, świadectwem wobec innych i daje nadzieję na przyszłość" – komentuje dla nas były generał Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, a obecnie sekretarz Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego abp Agostino Gardin.
Z franciszkanami z całego świata modlił się również kard. Franc Rode, prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
"Zakon Franciszkański we wszystkich swoich gałęziach ma ciągle znaczenie dla Kościoła. Od ośmiu wieków charyzmat św. Franciszka jest tak samo żywy, aktualny i konieczny, jak był w XIII w. Myślę, że Franciszek jest nieustannym głosem wołajacym w Kościele, aby żyć według świętej Ewangelii" – mówi w ekskluzywnym wywiadzie dla nas kard. Franc Rode, prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
"I bracia są konieczni dla Kościoła, aby zachować żywy charyzmat, który św. Franciszek otrzymał od Pana. Co do aktualności św. Franciszka w XXI wieku, nie ma żadnych wątpliwości. Jego charyzmat jest nie tylko aktualny, ale konieczny dla Kościoła" – dodaje purpurat.
Kard. Rode spotkał się z braćmi w Porcjunkuli, gdzie św. Franciszek zakładał swój zakon. Przyjechał, jak powiedział nam z "przesłaniem Ewangelii Pana Naszego Jezusa Chrystusa przeżywanej według inspiracji św. Franciszka". Bo "nie można powiedzieć nic więcej" – przekonuje.
Abp Agostino Gardin w rozmowie z nami powiedział, że charyzmat franciszkański jest otwarty. "Nie ukierunkowuje się na cele konkretne, specyficzne apostolaty. Najważniejszy w nim jest styl bycia i życia. Styl, który nigdy się nie starzeje".
Kaznodzieja papieski o. Raniero Cantalamessa zwrócił uwagę braciom na trzy istotne elementy, które powinny być obecne w ich życiu: przepowiadanie, modlitwa i pokuta. Apelowal do zakonników, aby nie tylko studiowali teologię, ale przeopowiadali; aby nie byli tylko pasterzami, ale rybakami; aby nie bali się pójść do ludzi z Ewangelią; aby nie patrzyli tylko w przeszłość, ale i w przyszłość Zakonu, Kościoła.
Franciszkanie podczas Kapituły skierowali słowa nadziei i solidarności w cierpieniu do ludzi, których w ostatnich dniach dotknęło trzęsienie ziemi. Wystosowali również telegram z życzeniami do Ojca Świętego Benedykta XVI z okazji jego 82. urodzin.
jms
Za: www.franciszkanie.pl.