Natura, naturalnie, zgodnie z naturą – jak rozumiane są te pojęcia współcześnie? Wbrew pozorom, odpowiedź nie jest oczywista. Bo czy istnieje coś takiego jak przypisany do każdej istniejącej rzeczy i osoby charakterystyczny dla niej zespół cech? Zdrowy rozsądek i codzienne doświadczenie mówi, że tak. Wiele współczesnych nurtów myślenia twierdzi, że nie, gdyż możemy dowolnie kształtować to, kim jesteśmy, i przekształcać także rzeczywistość wokół nas.
Czy dowolnie możemy sobie dobierać płeć lub rezygnować z zawartej w jej pojmowaniu płodności? Z tym pytaniem mierzy się Maria Środoń. O czasie ciąży i przemianach, jakie wnosi ona w życie i ciało kobiety zapytaliśmy dr ginekolog-położnik Aleksandrę Baryłę, a o medycznym rozumieniu natury i człowieczeństwa napisał dla nas prof. Bogdan Chazan.
Natura jest pojęciem filozoficznym, wyraźnie obecnym zwłaszcza w filozofii Arystotelesa. Przystępnie i precyzyjnie napisał o tym w swoim tekście Jarosław Olesiak. W tym dziale można przeczytać także o katolickim ruchu ekologicznym (wywiad z o. Stanisławem Jaromim OFMConv), nowym feminizmie (Michelle M. Schumacher). Przez Krzysztofa A. Wojcieszka zostaje postawione pytanie kim jest człowiek wobec natury: panem, niewolnikiem czy może kimś jeszcze innym? Oprócz pytania pojawi się, rzecz jasna, także odpowiedź.
Do natury kobiety należy zmienność: o jej przebiegu i przyczynach oraz o naturalnych metodach rozpoznawania płodności napisała dla nas Renata Kreczmańska. Przedrukowujemy także tekst dr Wandy Półtawskiej sprzed równo półwieku, aby pokazać jak zmienił się język mówienia o rodzinie oraz dać czytelnikom możliwość osądzenia, ile z ówczesnego obrazu małżeństwa pozostaje aktualne obecnie.
Dział prawny tym razem skupia się na relacji między „prawami” zwierząt a prawami ludzi (Brachowicz, Terlikowski), zaś w tekście Jacoba Cornidesa możemy przeczytać o relacji między prawami naturalnymi i prawem stanowionym. Tomasz Teluk zastanawia się, dlaczego piekło jest puste, a na koniec, w przekornej końcówce zwanej LIFEstyle, Andrzej Fister-Stoga m.in. zwraca się z apelem do kotów o rozważenie zmiany diety na wegetariańską. Pytanie tylko czy to będzie zgodne z ich naturą?
Elżbieta Wiater
Więcej o czasopiśmie i jak je zakupić: www.imago.org.pl