Pierwsze kroki Międzynarodowego Kongresu Historii Salezjańskiej 2014

Wśród oficjalnych inicjatyw zasygnalizowanych przez Przełożonego Generalnego, podjętych z okazji obchodów dwustulecia urodzin Ks. Bosko, znajduje się Międzynarodowy Kongres Historii Salezjańskiej. W lipcu zostały zrobione pierwsze kroki związane z przygotowaniem do tego wydarzenia, tj. powołano Koordynatorów i Komitet Organizacyjny Kongresu. W projekt ten angażują się Salezjanie i Córki Maryi Wspomożycielki. 


W lipcu Przełożony Generalny wysłał list do członków Komitetu Organizacyjnego, powiadamiając ich o zadaniach, jakie stoją przed nimi, wskazując nazwiska Koordynatorów, temat i termin, w którym odbędzie się Kongres. Są to Salezjanie i Córki Maryi Wspomożycielki, uczeni i eksperci w dziedzinie historii, pedagogii i duchowości, wybrani przez Ks. Cháveza w porozumieniu z Matką Yvonne Reungoat, Przełożoną Generalną Córek Maryi Wspmożycielki.

Kongres, którego tematem będzie "Rozwój charyzmatu Księdza Bosko", odbędzie się w "Salesianum" w Rzymie w dniach 19-23 listopada 2014 r. "Termin charyzmat będzie tutaj rozpatrywany w swoim najszerszym znaczeniu, nie tylko teologicznym, ale także socjologicznym i kulturowym; tenże będzie zgłębiany wraz z terminem rozwój " – precyzuje Przełożony Generalny w liście do członków Komitetu organizacyjnego. „Mowa tu o Kongresie o charakterze historycznym i jego treści powinny być rozpatrywane z zastosowaniem metodologii historycznej".

Punktem odniesienia dla otwarcia, a przede wszystkim – zakończenia Kongresu, jak to sugeruje Przełożony Generalny, będzie aktualność charyzmatu Ks. Bosko: „Nie można zrozumieć rozwoju charyzmatu, jeśli nie posiada się wizji jego aktualnej sytuacji na różnych obszarach geograficznych".
 
W celu odpowiedniego zaplanowania i realizacji Kongresu została stworzona odpowiednia struktura robocza: Grupa Koordynacyjna i trzy Grupy Badawcze.

Grupę Koordynacyjną tworzą: ks. Francesco Cereda, Radca generalny ds.  Formacji, s. Piera Cavaglià, Sekretarka Rady Generalnej CMW, jako główni koordynatorzy, i koordynatorzy, których wybierze każda z trzech Grup Badawczych.

Grupa Historii salezjańskiej: ks. Bruno Bordignon, ks. Miguel Canino, ks. Graciliano Gonzalez, ks. Francesco Motto, ks. Giorgio Rossi, ks. Zimniak Stanisław, s. Grazia Loparco, s. Maria Felipa Nuñez i s. Maria Concetta Ventura.

Grupa Pedagogii salezjańskiej: pan Marco Bay, ks. Francesco Casella, ks. Carlo Nanni, ks. José Manuel Prellezo, ks. Vito Orlando, ks. Michael Vojtas, s. Ausilia Chang, s. Rachele Lanfranchi, s. Elena Rastello i s. Piera Ruffinatto.

Grupa Duchowości salezjańskiej: ks. Aldo Giraudo, ks. Morand Wirth, ks. Joe Bonzi, ks. Jack Finnegan, s. Sylwia Ciężkowska, s. Anita Deleidi i s. Martha Seide.

Grupa Koordynacyjna spotka się po raz pierwszy w sobotę, 8 października, w Domu Generalnym CMW. Do tego dnia trzy Grupy badawcze muszą podać nazwiska swojego koordynatora, który wejdzie w skład Grupy Koordynacyjnej.

Trzy Grupy Badawcze, działające w autonomiczny sposób, mają już pewne zadania do wykonania w swojej agendzie pracy: mianowanie koordynatora, sekretarza oraz określenie okresu historycznego, wybranie podtytułu dla Kongresu i obszaru badań.

Na zakończenie swojego listu Przełożony Generalny, zwracając się do Salezjanów z Komitetu Organizacyjnego, poprosił także o zastanowienie się nad sposobem urzeczywistnienia wskazania Kapituły Generalnej 26 dotyczącego źródeł salezjańskich: "Przełożony Generalny ze swoją Radą zatroszczy się o przetłumaczenie i publikację zbioru głównych źródeł salezjańskich" (KG26, 12).

ANS – Rzym

Za: www.infoans.org

Wpisy powiązane

Niepokalanów: XXX Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów

Piknik kapucyński w Stalowej Woli

Dziękczynienie za pontyfikat u franciszkanów w Krakowie