Jubileuszowa 20. Pielgrzymka Parlamentarzystów Polskich odbyła się w poniedziałek, 2 lutego na Jasnej Górze. Do sanktuarium przybyło ok. 60 posłów i senatorów RP.
„To jest bardzo ważny dzień dorocznej, w tym roku szczególnej bo 20. już Pielgrzymki Parlamentarzystów, gdzie możemy modlić się o dobro dla naszej Ojczyzny, o przyszłość, o rozwój, o to, na co pracujemy w parlamencie. Jesteśmy głęboko przekonani, że bez opieki Matki Bożej, bez woli Bożej ten nasz trud nie będzie w pełni możliwy do zrealizowania” – mówi Przemysław Gosiewski, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.
„Z drugiej strony też przychodzimy, aby zapewnić, że w naszych pracach fundamentem są wartości chrześcijańskie, dlatego że prawo, które stanowimy w sejmie i senacie musi wynikać z jasnych przesłanek etycznych, a te przesłanki wynosimy z nauki Pana Boga oraz z tego, że jesteśmy posłami, którzy odwołują się do nauki społecznej Kościoła – podkreśla Przemysław Gosiewski – Jasna Góra jest duchową stolicą Polski, i to zrozumiałe, że jeżeli chcemy modlić się o dobro naszej Ojczyzny, to u stóp Pani Jasnogórskiej”.
„Dobrze, że odkąd Polska jest wolna parlamentarzyści nie zapominają o pielgrzymce 2 lutego do Częstochowy – stwierdza Paweł Poncyliusz, poseł PiS – Pielgrzymka daje refleksję, i jest pewnym drogowskazem, co my jako parlamentarzyści powinniśmy robić będąc w zgodzie z oczekiwaniami Kościoła, oczekiwaniami wiernych, ale też po prostu Polaków”.
Wśród zebranych na pielgrzymce parlamentarzystów obecni byli także m.in.: Czesław Ryszka, senator PiS; Zbigniew Wasserman, poseł PiS. Na spotkanie przybył również były poseł Samoobrony Andrzej Lepper.
Mszy św. odprawionej w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy. Eucharystię koncelebrował ks. Piotr Pawlukiewicz, duszpasterz parlamentarzystów polskich.
„W święto Ofiarowania Pańskiego przybywacie do duchowej stolicy naszego Narodu, aby przed sławną ikoną Najświętszej Maryi Panny, jak u źródła zaczerpnąć motywacji i siły w zaszczytnej misji posługi naszemu Narodowi, całej Ojczyźnie i Europie – mówił w homilii bp Antoni Długosz – Tu, przy Matce Bożej należy powiedzieć, że zachowując własną tożsamość parlamentarzysta ukierunkowuje swą pracę dla najlepiej pojętego dobra wspólnego. Kiedy wykorzystuje swe talenty w bezinteresownej służbie prawdziwemu rozwojowi Ojczyzny, tym samym, służy Bogu. Co więcej, dzięki wytrwałemu dążeniu do rozwoju duchowego i społecznego, politycznego i ekonomicznego, parlament, jako najwyższe forum waszego zaangażowania staje się laboratorium twórczego dialogu, postępu oraz współpracy ze wszystkimi i dla wszystkich”.
„Obecność waszego gremium na Jasnej Górze jest szczególnie wymowna i ważna dzisiaj, gdy pojawiły się tak silne tendencje do eliminowania z życia społecznego nie tylko imienia Boga, ale również sprawdzonych wiekami wartości chrześcijańskich – podkreślił biskup Długosz – Przed ikoną Stolicy Mądrości pragniemy życzyć naszym parlamentarzystom, aby byli świadomi bogactw, jakie daje wiara. Jako zaangażowani mężczyźni i kobiety, niech starają się wykorzystywać owe bogactwa w służbie wszystkim tak, aby nad naszą Ojczyzną i całą Europą jaśniało Oblicze Boga”.
Zebranych powitał przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski. „Matko, Królowo Jasnogórska, Królowo Naszego Narodu, proszę Cię wraz z wszystkimi tu obecnymi módl się za nami, aby w naszym życiu, w naszych słowach i czynach odbijało się zawsze światło Jezusa, Twojego Syna” – powiedział o. przeor.
Na zakończenie słowa podziękowania wypowiedzieli senator Czesław Ryszka i poseł Przemysław Gosiewski. „Dziękujemy za tę modlitwę eucharystyczną, którą ksiądz biskup ogarnął nas wszystkich tutaj, ale dziękujemy zwłaszcza za Słowo Boże, to był taki swoisty rachunek sumienia dla nas parlamentarzystów, a zarazem wykładnia, jak żyć” – stwierdził Czesław Ryszka.
Biuro Prasowe Jasnej Góry