W tekście „Błogosławiony trud” dominikanin analizuje przesłanie ogłoszonej w 1981 roku encykliki „Laborem exercens”, w której Papież pisząc o godności pracy ludzkiej, przestrzega zarazem przed złym pojmowaniem pracy, która może uczynić pracownika swoim niewolnikiem.
„Czy papieska wizja pracy to idealizm, który nie znajduje zastosowania w dzisiejszej Polsce? Patrząc realistycznie, trzeba stwierdzić, że pomimo radykalnej zmiany systemu gospodarczego daleko nam jeszcze do tego, co postulował Jan Paweł II prawie 30 lat temu, patrząc na zryw pierwszej «Solidarności»” – napisał o. Kozacki.
„Często słyszę o napięciu, które występuje między pracą zawodową a innymi sferami życia. Konieczność zarabiania na chleb powszedni sprawia, że ludzie zaniedbują modlitwę, rodzinę, przyjaciół. Życie im ucieka” – ubolewa naczelny „W drodze”.
O. Kozacki zwrócił uwagę, że „to, w jakim stopniu znaczna część naszej egzystencji będzie miejscem twórczości, a nie męczarni, zależy od każdego pracodawcy i pracownika”, gdyż „Papież pokazuje kierunek, w którym trzeba podążać, by praca służyła człowiekowi, a nie człowiek pracy”.
Rekolekcje wielkopostne na łamach „Gazety Wyborczej” w Poznaniu o. Kozacki publikuje w każdy piątek. W rozważaniach odwołuje się do encyklik Jana Pawła II by przygotować czytelników do piątej rocznicy śmierci Ojca Świętego, która przypadnie w Wielki Piątek.