Książkę z rozważaniami dominikanina ojca Jana Góry na temat krzyża, który towarzyszył Janowi Pawłowi II w Wielki Piątek 2005 roku – na tydzień przed śmiercią Papieża – wydało Duszpasterstwo Akademickie Dominikanów w Poznaniu.
„Zależało mi, żeby książka ukazała się u progu Wielkiego Postu. Mam nadzieję, że jej lektura dopomoże w kontemplacji papieskiego krzyża i może być szczególną formą rekolekcji. Ten krzyż to jest Jan Paweł II w nas” – powiedział KAI znany duszpasterz akademicki.
W publikacji zatytułowanej „Krzyżu Święty, nade wszystko! Spotkanie z krzyżem Jana Pawła II z Wielkiego Piątku 2005” o. Góra zamieścił własne refleksje i medytacje na temat krucyfiksu, który pod koniec 2007 roku był obecny w kościele dominikanów w Poznaniu oraz w ośrodkach akademickich na Jamnej i na Lednicy, a także w innych miejscach.
„To był podniosły czas. To były nadzwyczajne chwile. Świadomość, że mamy do czynienia z jedyną tego rodzaju pamiątką, ze świadkiem życia i umierania Świętego naszych czasów, otworzyła nasze serca. Krzyż Jana Pawła II z Wielkiego Piątku 25 marca 2005 roku był jak soczewka skupiająca całe życie tego Świętego Papieża” – pisze na łamach książki o. Góra.
Licząca prawie 100 stron publikacja ze zdjęciami pamiątkowego krzyża zawiera historię jego powstania oraz opisy peregrynacji po miejscach związanych z poznańskim Duszpasterstwem Akademickim Dominikanów. Na kanwie tego dominikanin snuje własne rozważania.
„Ten krzyż wszedł w nasze życie tak samo, jak Chrystus wchodzi w nasze codzienne życie. Wchodzi przez zamknięte drzwi naszego pośpiechu, pazerności i egocentryzmu. Wchodzi, objawia nam Miłość i wskazuje na bliźniego” – napisał o. Góra.
Drewniany krucyfiks wyrzeźbił w 1997 roku pewien mieszkaniec południowo-wschodniej Polski dla swojej ciężko chorej żony, która sama go o to poprosiła. Trzy lata później małżonkowie udali się z pielgrzymką do Rzymu, zabierając ze sobą krucyfiks, a podczas audiencji z Papieżem podarowali go spontanicznie Ojcu Świętemu.
Dalsza historia krzyża z Polski związana jest z Wielkim Piątkiem 2005 roku, gdy ciężko schorowany Jan Paweł II nie mógł wziąć udziału w tradycyjnej Drodze Krzyżowej w ruinach rzymskiego Koloseum, a nabożeństwo w jego zastępstwie prowadził ówczesny prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Joseph Ratzinger.
Papież duchowo uczestniczył w uroczystościach, śledząc przebieg Drogi Krzyżowej za pośrednictwem transmisji telewizyjnej w swojej prywatnej kaplicy. Przy ostatniej, czternastej stacji, upamiętniającej złożenie Jezusa do grobu, Ojciec Święty poprosił o podanie mu wspomnianego krzyża z figurą Chrystusa, który przytulił do twarzy – co uwiecznił papieski fotograf Arturo Mari.
Po śmierci Jana Pawła II jego osobisty sekretarz, a obecnie metropolita lwowski obrządku łacińskiego, abp Mieczysław Mokrzycki sprowadził krzyż do Polski. Krucyfiks znajduje się w parafii św. Mikołaja w Kraczkowej na terenie archidiecezji przemyskiej.