Od 80 lat franciszkanie z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych pracują w Nowym Jorku na Staten Island. Uroczystości rocznicowe były okazją do podziękowania zakonnikom za wieloletnią pracę w tym mieście.
Kiedy mówi się o Nowym Jorku, automatycznie mamy przed oczami New York City i Manhattan, gdzie znajdują się powszechnie znane budynki i miejsca, jak choćby Empire State Building, Chrysler Building, United Nations czy Central Park. Ale Nowy Jork to także pięć innych dzielnic. Jedna z nich – Staten Island – leży na południu miasta, bardzo blisko stanu New Jersey.
W 1929 roku zamieszkali tam franciszkanie, ich klasztor jest malowniczo położony pośród parków i zbiorników wodnych. Na początku lutego franciszkanie razem ze społecznością Staten Island obchodzili 80. rocznicę pracy w tym miejscu. Przez długie lata obecności zakonnicy dobrze wpisali się w historię tej dzielnicy i zżyli się z jej mieszkańcami.
Podczas obchodów rocznicowych prawie 300 osób spotkało się na bankiecie w Hilton Garden Inn. Podczas podziękowań wrócono uwagę również na drugą, niedawno obchodzoną rocznicę. W listopadzie 2008 roku zakonnicy świętowali 10-lecie działalności centrum duchowości przy tamtejszym klasztorze.
W 2002 roku franciszkanie w USA przeżywali jubileusz 150-lecia obecności Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Ameryce Północnej. Duży udział w rozwoju zakonu na tych terenach miał polski franciszkanin o. Leopold Moczygemba OFMConv.
Franciszkanie mają w Stanach Zjednoczonych pięć Prowincji: Niepokalanego Poczęcia NMP, NMP Pocieszenia Wiernych, św. Józefa z Kupertynu, św. Antoniego z Padwy i św. Bonawentury. Klasztor na Staten Island należy do Prowincji Niepokalanego Poczęcia.
Oprócz Nowego Jorku Prowincja ma klasztory w stanach New Jersey i North Carolina (Wschodnie Wybrzeże), w Kanadzie, prowadzi misje na Kostaryce i w Brazylii. Zakonnicy są duszpasterzami w narodowym sanktuarium w Caughnawaga koło Fonda (stan Nowy Jork), gdzie kult odbiera pierwsza błogosławiona Indianka Catherine Tekakwitha (1656-1680) z plemienia Mohawków.
Niedawno zakonnicy z tej Prowincji obchodzili 10. rocznicę projektu pod nazwą FrancisCorps (Grupy Franciszkańskie). Jest to program dla wolontariuszy, którzy przez rok opiekują się imigrantami, chorymi i ubogimi w USA i Kostaryce.