Obecny był tam nowy ordynariusz diecezji bp Marian Buczek. Hierarcha odczytał dekret o zmianie wezwania parafii, ze św. Józefa Oblubieńca NMP (święto 19 marca) na św. Józefa Robotnika (1 maja). Wikariusz prowincji krakowskiej o. Paweł Dybka OFMConv odczytał drugi dekret, o erygowaniu z dniem 1 maja klasztoru franciszkanów pw. św. Maksymiliana Kolbego.
Klasztor leży na terenie parafii rzymskokatolickiej pw. Przemienienia Pańskiego. Franciszkanie przybyli do Boryspola w 1999 roku. Na początku niewielka grupa katolików spotykała w domu prywatnym. Budowa kościoła rozpoczęła się w listopadzie 2000 roku. Dwa lata później odprawiono tam pierwszą mszę św. Obecnie w Boryspolu mieszka i pracuje trzech franciszkanów, jeden miejscowy i dwóch z Polski.
Po II wojnie światowej jedynym franciszkaninem pracującym na terenie Ukrainy był więzień łagrów sowieckich o. Rafał Kiernicki OFMConv. Posługę kapłańską w konspiracji pełnił od 1948 roku. Papież Jan Paweł II w 1991 roku mianował go biskupem Lwowa.
Dzięki jego staraniom w 1989 roku do Lwowa ponownie przyjechali franciszkanie z Polski, z macierzystej prowincji krakowskiej pw. św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię. Obecnie franciszkanie pracują na Ukrainie zachodniej i środkowej. Mają cztery klasztory i prowadzą parafie rzymskokatolickie we Lwowie, w Haliczu-Bołszowcach, w Kremenczuku i Boryspolu.
Więcej informacji o pracy franciszkanów na Ukrainie można znaleźć na stronach www.kr.pl.ua i www.bolszowce.franciszkanie.pl
al / wp
Za: www.franciszkanie.pl.