Obradom przewodniczył o. Paulin Sotowski OFMConv, biograf św. Maksymiliana. Jak przyznał franciszkanin, podczas spotkania zakonnicy pogłębiali dziedzictwo, które pozostawił o. Kolbe oraz zastanawiali się nad przyczynami zaniedbania jego spuścizny. Pierwszy dzień obrad poświęcony był poszukiwaniu podstaw biblijnych i teologicznych duchowości ojca Kolbego. W kolejnych dniach zastanawiano się, w jaki sposób Męczennik Auschwitz wzbogacił charyzmat franciszkański, co charakteryzuje duchowość o. Kolbego na tle nauki o życiu wewnętrznym, a także analizowano formy apostolstwa św. Maksymiliana, w tym działalność medialną.
„Zdecydowaliśmy się na zwołanie kapituły i podjęcie tych tematów, aby przywrócić św. Maksymilianowi należną mu rolę” – podkreślił. o. Paulin Sotowski. Franciszkanin przyznał, że powodem zaniedbania dziedzictwa kolbiańskiego była „modna również dziś poprawność polityczna i kulturalna”. Wielu franciszkanów wstydziło się o. Maksymiliana. Zarzucano mu prymitywność, a on był świadomy tej prymitywności, gdyż zależało mu dotarciu do każdego człowieka, także tego z najniższych warstw społecznych – uzasadnił o. Sotowski. „Do tego dochodzi poprawność ekumeniczna – kult Maksymiliana do Matki Bożej jest nie do przyjęcia np. dla protestantów” – dodał franciszkanin. O. Sotowski wyraził nadzieję, że kapituła przywróci świadomość wartości spuścizny o. Kolbego. „Należy głosić jego dziedzictwo szerzej i odważniej, aby rzeczywiście odrodziła się nowa ewangelizacja. Tego oczekujemy po spotkaniu w Niepokalanowie” – podkreślił kapłan.
W Kapitule duchowej uczestniczyło 98 ojców i braci franciszkanów przybyłych z klasztorów w Polsce i poza jej granicami. Pierwsza edycja kapituły odbyła się na przełomie lutego i marca br., zaś kolejna, trzecia i ostatnia, edycja zaplanowana jest w dniach od 27 czerwca do 2 lipca w Niepokalanowie.
o. Marek Wódka OFMConv,
rzecznik Roku Kolbiańskiego
rzecznik Roku Kolbiańskiego
Foto: M. Wojtak OFMConv/Archiwum Radia Niepokalanów