Dyrektor rozgłośni z Siedlec powiedział, że św. Maksymilian mógłby być nie tylko patronem tego roku, ale także pracowników mediów oraz wszystkich tych, którzy wykorzystując najnowocześniejsze metody, chcą docierać do ludzi i ewangelizować.
Słowo powitania skierował gospodarz zjazdu dyrektor Radia Niepokalanów o. Krzysztof Oniszczuk OFMConv.
Poza wspólną modlitwą, szefowie stacji radiowych wymieniali się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami.
Uczestnicy pielgrzymki mieli ponadto okazję zwiedzić Niepokalanów. Zobaczyli m.in. miejsca związane z działalnością wydawniczą i prasową i radiową klasztoru.
Św. Maksymilian obok wydawnictwa w Polsce i w Japonii, ogólnopolskiego dziennika i miesięcznika już na początku lat 30. XX wieku chciał założyć rozgłośnię radiową, a w planach miał założenie telewizji i budowę lotniska.
26 października 1938 roku franciszkanie po wielu wcześniejszych staraniach otrzymali pozwolenie na pierwszą, próbną emisję z nadajnika o nazwie SP3RN – Stacja Polska 3 Radio Niepokalanów. Było to wydarzenie bez precedensu, ponieważ właścicielem jedynej ówczesnej rozgłośni – Polskie Radio Warszawa – było państwo.
Dokładnie 8 grudnia nadano próbną audycję na falach krótkich z nowo uruchomionego nadajnika Stacja Polska 3 – Radio Niepokalanów. Było to spełnienie marzenia św. o. Maksymiliana Kolbego
Franciszkanie zbudowali siedzibę radia, postawili maszt i zakupili nadajnik, który pokrywał zasięgiem prawie cały obszar kraju. Mimo starań, władze państwowe zgadzały się jedynie na krótkie emisje próbne.
Na przeszkodzie w rozwoju radia niepokalanowskiego stanął wybuch II wojny światowej. Powojenne władze peerelowskie w całości kontrolowały rynek mediów i miały monopol na nadawanie audycji radiowych i telewizyjnych.
Radio Niepokalanów wznowiło działalność 1 marca 1995 roku.
o. Marek Wódka OFMConv, RN / red.
Za: www.franciszkanie.pl