Pierwsze galerie na terenie podarowanym chrześcijanom przez Flawię Domityllę, wnuczkę cesarza Wespazjana, zostały wykute pomiędzy schyłkiem II i początkiem III wieku. Znajdowały się w pobliżu już istniejącego podziemnego grobowca zwanego hypogeum Flawiuszy, składającego się z jednej galerii przeznaczonej do pochówku zmarłych w tzw. loculusach (prostopadłe półki wykute w ścianie galerii) oraz sarkofagach. W późniejszym czasie konstrukcję powiększono o triclinium, pomieszczenie przeznaczone do celebracji agape – refrigeriów – uroczystych uczt pogrzebowych na cześć zmarłych. Ponadto w pobliżu triclinium znajduje się ozdobiona freskami kaplica pogrzebowa znana jako Cubiculum Amore i Psyche.
Poza bogactwem fresków i starożytnych symboli chrześcijańskich utrwalonych wewnątrz katakumb, zwiedzających uderza ogrom wykuwanej przez wieki konstrukcji. To podziemne miasto zmarłych, z galeriami, które można porównać do współczesnych ulic. Ich mieszkańcy zasnęli w loculusach oczekując na zmartwychwstanie i życie wieczne.
To miejsce, gdzie przekazywano kolejnym pokoleniom podstawowe prawdy wiary i żywo podtrzymywano tradycje Apostolskie.
Wszystkie wizyty w katakumbach odbywają się wyłącznie z wyspecjalizowanym przewodnikiem w jednym z następujących języków: włoskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim, polskim, portugalskim oraz niemieckim. Istnieje także możliwość odsłuchania nagrania w języku rosyjskim, greckim, koreańskim, japońskim, chorwackim oraz wielu innych.
Oferujemy ponadto grupom pielgrzymkowym, po uprzedniej rezerwacji, możliwość sprawowania Eucharystii w bazylice lub w wyznaczonych kaplicach wewnątrz katakumb.
Bazylika jednorazowo może pomieścić około 500 osób.
Kliknij, aby przejść na oficjalą stronę katakumb
Za: www.werbisci.pl