Jest wiele instytucji, krajowych i międzynarodowych, które angażują się na rzecz powstrzymania wykorzystywania dzieci w konfliktach zbrojnych. Niektóre z nich (Amnesty International, Human Rights Watch, Terre des Hommes i wiele innych) w 1998 r. stworzyły Koalicję Przeciw Wykorzystaniu Dzieci jako Żołnierzy, która każdego 12 lutego organizuje kampanię uwrażliwiającą na ten problem o nazwie “Czerwona ręka”.
Salezjanie podejmują różne inicjatywy w celu resocjalizacji dzieci-żołnierzy: Fundacja “Mago Sales” prowadzi ośrodek resocjalizacji w Ugandzie, Fundacja “Don Bosco Nel Mondo” założyła podobny w Sri Lance, także inne ośrodki znajdują się w Kolumbii, Angoli i innych krajach świata.
Działalność salezjańska ma także na celu uwrażliwienie społeczeństwa: Fundacja “Don Bosco Nel Mondo” zajmuje się zbiórką funduszy i stara się zwrócić uwagę szerszych mas społecznych, realizując takie projekty, jak np. kampania solidarności “Uwolnij dziecko-żołnierza”, łacząca się z imprezą sportową “Bieg Świętych”. Fundacja “Mago Sales”, ze swej strony, wielokrotnie gościła u siebie kamery włoskiej telewizji w swoim ośrodku resocjalizacji.
Działalność salezjańska na tym polu nie może odstawać od tego, do czego wzywał ks. Juan Vecchi, Przełożony Generalny, w latach 1996-2002: “Jako salezjanie musimy być pierwsi w kampanii na rzecz przywrócenia dziecku prawa do bycia nim”.