Inne kopie Cudownego Obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej, wykonane przez Pana Karpowicza, wiszą w pałacach biskupich w Krakowie i Częstochowie. Szczególnie godne miejsce – w prywatnej kaplicy – znalazł obraz Matki Bożej podarowany Ks. Kardynałowi Marianowi Jaworskiemu, wielkiemu czcicielowi Kalwaryjskiej Pani, z okazji 25. rocznicy konsekracji biskupiej w 2009 roku.
Wiele wizerunków Matki Bożej Kalwaryjskiej, wykonanych przez Mirosława Karpowicza, odbiera cześć w kościołach na terenie archidiecezji: krakowskiej i częstochowskiej oraz od ubiegłej niedzieli (31 X 2010 r.) diecezji zamojsko lubaczowskiej.
Obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej został podarowany bernardynom w 1641 roku przez Stanisława z Brzezia Paszkowskiego, właściciela pobliskiej Kopytówki. W roku 1667 przeniesiono go do specjalnie w tym celu zbudowanej kaplicy. Obecność obrazu sprawiła, że Kalwaria Zebrzydowska stała się ważnym ośrodkiem także kultu maryjnego (obok istniejącego tu dotychczas kultu pasyjnego). Koronacji cudownego wizerunku dokonał biskup krakowski kard. Albin Dunajewski 15 VIII 1887 r. W stulecie koronacji na krakowskich Błoniach Ojciec Święty Jan Paweł II uhonorował wizerunek Kalwaryjskiej Madonny złotą różą, za to – jak sam powiedział – Kim była i Kim nie przestała być w jego życiu.
13 sierpnia w Archidiecezji Krakowskiej obchodzone jest święto Matki Bożej Kalwaryjskiej. Szczególnie uroczysty charakter przybiera ono w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie od 369. lat czczony jest cudowny wizerunek Matki Najświętszej.
dm
Za: www.kalwaria.eu