Pani Barbara Grzelaczyk, nauczycielka historii przyznała, że w takiej lekcji historii ani ona, ani jej uczniowie jeszcze nie uczestniczyli: „Do tej pory byliśmy w rożnych muzeach, ale nie mieliśmy takiej możliwości poznania zbiorów. Eksponaty, które znajdują się w licheńskim muzeum są bardzo cenne. Są tam m.in. przedmioty, których dotykali Polscy królowie. Dla dzieci taka lekcja historii w prawdziwym muzeum jest niezwykle cenna, gdyż wszystkie ryciny, które mogliśmy podziwiać na własne oczy, inni mogą zobaczyć wyłącznie na kartach podręczników" .
Jak podkreślali uczniowie pomimo, że jest to ich pierwsza wizyta w muzeum w Licheniu, z pewnością wrócą tu, gdyż godzina to stanowczo za mało na zapoznanie się ze wszystkimi eksponatami.
Pierwszą lekcję muzealną przeprowadził kustosz Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu – Wojciech Luchowski. Jak przyznaje licheńskie muzeum ma służyć przede wszystkim edukacji:
„Idea, która przyświecała ks. Jarzębowskiemu, patronowi muzeum, który zbierał wszystkie eksponaty i polonica przez całe swoje życie, była właśnie edukacja młodzieży. Muzeum w pierwotnym zamyśle miało być nowoczesne, gdzie najważniejszy jest kontakt widza z eksponatem. A nowoczesne multimedia mają zwiedzającym w tym pomóc. Jest to istotne zwłaszcza w kontekście młodych ludzi, do których najłatwiej jest dotrzeć w taki sposób, aniżeli przez monolog przewodnika".
Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym można zwiedzać indywidualnie lub w grupach. Grupa zorganizowana (licząca co najmniej 10 osób) powinna przed przyjazdem skontaktować się z Biurem Obsługi Pielgrzyma pod numerami telefonów: 63 270 81 63 lub 63 270 81 42 w celu rezerwacji przewodnika.
Muzeum jest dostępne dla zwiedzających od wtorku do soboty w godzinach 10:00 – 18:00 oraz w niedziele od 8:00 – 16:00.
Wstęp dla wszystkich chętnych jest BEZPŁATNY.
Za: www.lichen.pl