W sobotę, 22 listopada, odbył się we Lwowie ingres arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego do tamtejszej archikatedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Nowy metropolita wiele lat był osobistym sekretarzem Jana Pawła II, a później ponad dwa lata funkcję tę pełnił u boku Benedykta XVI.
Dotychczasowy metropolita kard. Marian Jaworski wezwał wiernych do wsparcia nowego hierarchy w jego posłudze. Wyraził wdzięczność Bogu za to, że Kościół lwowski ma swojego biskupa i nowego metropolitę. Wyraził radość z demokratycznych zmian, które dokonują się na Ukrainie i nadzieję, że będą one kontynuowane.
W homilii abp Mokrzycki nawiązał do swojego biskupiego zawołania – „Humilitas” (pokora). Powiedział, że w słowie tym kryje się prawda, miłość i „całkowite powierzenie się miłości, tej zwłaszcza, którą jest sam Bóg”. „To jest mój program i moje pragnienie jako biskupa – służyć wszystkim ludziom i razem z wami poznać Pana Boga, ukochać Go całym sercem, żyć według Jego woli i połączyć się z Nim na zawsze, gdy wyznaczy nam kres naszej ziemskiej wędrówki” – powiedział metropolita lwowski.
Abp Mokrzycki wyraził wdzięczność papieżowi Janowi Pawłowi II, Benedyktowi XVI oraz kard. Marianowi Jaworskiemu. Wskazał na ogromną wartość obrazu Matki Boskiej Łaskawej w lwowskiej katedrze, przed którym król Jan Kazimierz obrał Najświętszą „Bogurodzicę Dziewicę, Bogiem sławieną Maryję, za Patronkę swoją i za Królową swoich państw”.
Arcybiskup przypomniał wielkie postacie związane z lwowskim Kościołem: pierwszego arcybiskupa na stolicy lwowskiej, franciszkanina bł. Jakuba Strzemię (1340-1409), św. ks. Józefa Bilczewskiego, św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego (tercjarza franciszkańskiego), abp. Eugeniusza Baziaka, bp. Jana Nowickiego, bp. Mariana Rechowicza i biskupa pomocniczego franciszkanina o. Rafała Kiernickiego OFMConv (1912-1995).
Wśród uczestników uroczystości byli m. in. kard. Camillio Ruini z Rzymu, kard. Stanisław Dziwisz, abp Józef Michalik, biskupi Kościoła katolickiego na Ukrainie dwóch obrządków., przedstawiciele Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, Patriarchatów kijowskiego i moskiewskiego Kościoła prawosławnego, Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Obecni byli przedstawiciele władz państwowych Polski i Ukrainy oraz władze Lwowa.
W ingresie uczestniczyli także franciszkanie z Polski i Ukrainy, należący do prowincji krakowskiej pw. św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię, która na terenie Ukrainy ma cztery klasztory. O. Bronisław Staworowski OFMConv (przedstawiciel władz zakonu z Krakowa) i o. Władysław Lizun OFMConv (kustosz sanktuarium św. Antoniego we Lwowie) wręczyli nowemu metropolicie obraz bł. Jakuba Strzemię, współpatrona prowincji. Zapewnili o modlitwie za niego oraz wyrazili mu cześć i posłuszeństwo. Powiedzieli również, że prowincja krakowska w przyszłym roku będzie obchodzić jubileusz 600-lecia śmieci bł. Jakuba Strzemię połączony z peregrynacją jego relikwii.