Msza św. dziękczynna za życie i świadectwo o. Kiernickiego została odprawiona w łacińskiej katedrze lwowskiej, w poniedziałek, 22 listopada br. o godz. 18.00, z udziałem biskupów Kościoła rzymskokatolickiego i greckokatolickiego.
W kazaniu kaznodzieja, wspominając swoje spotkania z o. Rafałem podkreślił, że był człowiekiem wielkiego serca i świętym kapłanem, który pomimo wielu cierpień i chorób zachował poczucie humoru, ale również bardzo pokornym przed Bogiem. Szczególnie w pamięci zapadły mu słowa o. Rafała wypowiedziane na zakończenie jubileuszu: "Boże, miej miłosierdzie nade mną grzesznym".
Na uroczystościach byli obecni biskupi rzymskokatoliccy: o. bp Piotr Malczuk z Odessy, ks. bp Marian Buczek i o. bp Stanisław Padewski z Charkowa, ks. bp Jan Purwiński i ks. Witalij Skomorowski z Kijowa, o. bp Antal Majnek z Mukaczowa oraz biskupi greckokatoliccy: bp Benedykt ze Lwowa, bp Bogdan z Kijowa, bp Włodzimierz i bp. Sofron z Iwanofrankiwska, bp Jozafat z Łucka i bp Mikołaj z Kołomyi, a także przedstawiciele zakonu franciszkańskiego, do którego należał biskup Rafał, m.in. wikariusz prowincji franciszkanów z Krakowa o. Paweł Dybka OFMConv oraz bracia pracujący na Ukrainie.
Po zakończeniu liturgii w katedrze miała miejsce prezentacja multimedialna, ukazująca życie i działalność o. bp. Rafała Kiernickiego w oparciu o jego wspomnienia.
Wcześniej 21 listopada, podczas mszy św. w kościele franciszkanów we Lwowie została odsłonięta i poświęcona tablica pamiątkowa o. bp. Rafała Kiernickiego.
Rafał Władysław Kiernicki urodził się w 1912 roku w Kułaczkowcach koło Kołomyi (południowo-zachodna część dzisiejszej Ukrainy). W roku 1930 wstąpił do franciszkanów. W 1939 roku został wyświęcony na kapłana we Lwowie.
O. Rafał Kiernicki nie opuścił Lwowa po II wojnie światowej. Przez czterdzieści pięć lat (1948-1993) był duszpasterzem i proboszczem katolickiej katedry we Lwowie.
O. Rafał w latach 1958-1965, kiedy władza radziecka pozbawiła go prawa sprawowania funkcji duszpasterskich, pracował jako stróż nocny w parku miejskim, później jako tragarz, a swoją posługę kapłańską spełniał w konspiracji.
Dzięki jego staraniom w 1989 roku do Lwowa ponownie powrócili franciszkanie z macierzystej, krakowskiej Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię. Zamieszkali przy swoim kościele pw. św. Antoniego, przy ul. Łyczakowskiej.
16 stycznia 1991 roku, Jan Paweł II podniósł o. Kiernickiego do godności biskupiej. O. bp Kiernicki zmarł 23 listopada 1995 roku i został pochowany w krypcie katedry łacińskiej we Lwowie. Pięć lat później, w katedrze uroczyście odsłonięto jego popiersie w dowód zasług dla przetrwania Kościoła na terenie dawnego Związku Radzieckiego.
sp / red.