List ministra generalnego podejmuje zasadniczo splające się dwa wątki: Jubileusz 800-lecia i 25.rocznicę "Ducha Asyżu". W uzasadnieniu świętowania 800-lecia, rozpoczętego w Niedzielę Palmową 2011, a mającego zakończyć się 11 sierpnia 2012, w uroczystość św. Matki Klary, podaje trzy racje: ożywić pamięć o pełnej sławy i świętości "niewieście" – Klarze asyskiej, zaproponować dzisiejszemu światu jej duchowość i odkryć aktualność jej przesłania.
25. rocznica idei "Ducha Asyżu", zrodzonej z modliitwy o pokój bł. papieża Jana Pawła II z przywódcami religii świata (Asyż 1986), splata się nieoczekiwanie z Jubileuszem 800-lecia. "My, Franciszkanie i Franciszkanki, narodziliśmy się w Asyżu, ale nie musimy czuć «Ducha Asyżu» jako powodu do rodzinnej chluby – stwierdza minister generalny – lecz raczej jako wezwanie zobowiązujące nas, abyśmy poprzez naszą służbę wnosili konkretny wkład w tworzenie bardziej spokojnego świata". Według autora listu – w myśl Jana Pawła II – ubogie siostry mają tu wiele do zaofiarowania: ubóstwo, pokój i modlitwę: "Ubóstwo i pokój to jakby dwa oblicza tego samego misterium Chrystusa, którego świat potrzebuje bardziej niż kiedykolwiek wcześniej".
W zakończeniu listu, cytując źródła historyczne, minister generalny przypomina: "My, Bracia Mniejsi i Wy, Ubogie Siostry, nigdy nie możemy zapomnieć o tym, że «bracia i ubogie panie wyszli z tego świata w jednym i tym samym duchu» (2 Cel 204). Zostaliśmy zrodzeni w tym samym Duchu, który wskazał Franciszkowi i Klarze w jaki sposób mają żyć według Ewangelii". Zrodzenie w tym samym Duchu nie przekreśla jednak faktu, że oba zakony zachowują własną autonomię. Bracia mniejsi natomiast wciąż czują się zobowiązani otaczać ubogie siostry "serdeczną troską i szczególnym staraniem" (RKl 6, 3-4).