Wokół kaplicy w lesie grąblińskim zebrało się kilkuset parafian i pielgrzymów. Proboszcz parafii św. Doroty ksiądz Stanisław Kosiorowski MIC w kazaniu przypomniał historię objawień w Grąblinie: – To właśnie tu wszystko się zaczęło, tu w tym grąblińskim lesie, a jeszcze wcześniej na polu bitewnym. Jeśli zapomnimy o Grąblinie to tak, jakbyśmy wyrwali roślinę i postawili ją na oknie, chcąc by rosła; kiedy wyrzucimy korzeń – roślina uschnie. Dlatego musimy sięgać pamięcią do miejsca najważniejszego dla licheńskiego sanktuarium – grąblińskiego lasu.
A grąbliński las położony jest dwa kilometry od Lichenia we wsi Grąblin. To tam, przed 159 laty, Matka Boża ukazywała się trzykrotnie pasterzowi Mikołajowi Sikatce. Pierwszy raz, według tradycji, 1 maja. Nawoływała ludzi do modlitwy i nawrócenia. Przepowiedziała też epidemię cholery. Do Lichenia z Grąblina obraz został przeniesiony 29 września 1852 r. Najpierw znajdował się w kościele pw. św. Doroty, a 2 lipca 2006 r. został przeniesiony do bazyliki licheńskiej, największej polskiej świątyni wybudowanej w latach 1994-2004. Na pamiątkę tamtych wydarzeń, każdego roku, pierwszy dzień maja świętuje się jako rocznicę objawień i oficjalne rozpoczęcie sezonu pielgrzymkowego.
1 maja to także data ważna dla powstającego w Licheniu Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego MIC. Uroczyście otwarto wystawę zatytułowaną „ Jakaż piękna musi być Polska…”. To opowieść o dramatycznych losach Polaków w czasie II wojny światowej, opowiedziana przez kilkunastoletnich chłopców. W magazynach Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego MIC znajdowała się Kronika klasy 3A Gimnazjum im. M. Kopernika w Bottisham w Anglii. Wystawa zawiera sporo elementów edukacyjnych, uczących o losach Polaków deportowanych przez Sowietów w głąb ZSRR w latach 1940-1941. Na przygotowanych planszach zainteresowani znajdą informacje m.in. o tym czym były i kogo dotknęły deportacje i jak – dzięki powstaniu Armii Andersa i ewakuacji wojska w 1942 r. – potoczyły się losy garstki ocalonych. Do tej nielicznej grupy należeli uczniowie klasy 3A, którzy swoją wojenną tułaczkę kończyli właśnie w Anglii.
Wystawę uroczyście otworzył ksiądz biskup Antoni Dydycz, ordynariusz drohiczyński. Wraz z nim w uroczystości udział wzięli księża biskupi z Polski i Litwy którzy w tym czasie w Licheniu odbywali swe spotkanie robocze, a także Przełożony Polskiej Prowincji Marianów ks. Paweł Naumowicz i gospodarze Sanktuarium.
Wystawę można oglądać w kaplicy kapłańskiej w bazylice do 30 października 2009 r. w godz. od 10.00 do 18.00.
Biuro Prasowe Sanktuarium Maryjnego w Licheniu
Za: www.marianie.pl.