Są jednak też tacy, którzy twierdzą, że w sobie łączą dwie tradycje: judaistyczną i chrześcijańską. To żydzi mesjanistyczni – synowie Nowego Przymierza. W sobotę wieczorem 16 kwietnia na krużgankach klasztoru franciszkanów w Krakowie celebrowali Paschę wraz z katolikami i chrześcijanami różnych wyznań.
"Chcemy Paschę przeżywać, jak pierwsi wierzący w Mesjasza narodowości żydowskiej. W dzisiejszych czasach możemy przeżywać Paschę tak, jak za czasów Jezusa. Sięgamy do tych głębokich źródeł. Chcemy widzieć więcej i szerzej" – mówi Ireneusz Czubak, przedstawiający się jako "mesjański wierzący".
"Chcemy razem zgłębiać i przeżywać, i odkrywać korzenie naszej wiary. Jezus – Żyd zgromadził nas tutaj wszystkich tak różnych, aby poznawać to, co jest nam dalekie i obce, a Jemu tak bliskie" – przekonują nas organizatorzy.
"Św. Paweł nalega, abyśmy się wzajemnie przygarniali i przyjmowali siebie nawzajem, jedni drugich. Spotykamy się razem i świętujemy to, co Jezus uczynił, że staliśmy się bliżsi. Za sprawą Chrystusa Żydzi i poganie zaczęli się do siebie przybliżać, stali się sobie bliżsi. Za sprawą Chrystusa świat stał się inny" – tłumaczy nam dr Andrzej Sionek, dyr. Szkoły Życia Ewangelizacji i Życia Chrześcijańskiego "En Christo", inspirator i współorganizator wieczoru paschalnego.
Uczestnicy sederu wyrażali nadzieję, że poprzez to wspólne zasiadanie będą mogli lepiej zrozumieć samych siebie. "A to jest kluczem do tego, że łatwiej będzie nam godzić się w spornych kwestiach teologicznych. Ostatecznie Bóg stanie się nam bliższy, im więcej Go poznamy, im więcej zrozumiemy Jego odwieczne przymierze z nami" – dodają.
Wieczerza była według przepisu biblijnego i tradycji żydowskiej. Na stołach pojawiło się wino, gorzkie zioła, słona woda, maca – nie kwaszony chleb, owoce i baranina.
"Żydzi mesjanistyczni chcą w pełni praktykować życie w Chrystusie, ale nie chcą pozbawiać się tożsamości żydowskiej i prawa odrębności narodowej" – wyjaśnia dr Andrzej Sionek.
"Jesteśmy po prostu Żydami, którzy wierzą w Jezusa – Mesjasza, Syna Boga. Jesteśmy Żydami, żyjącymi zgodnie z tradycją. Jedyna różnica polega na tym, że przyjęliśmy wiarę w Chrystusa" – mówi rabin Ariel Berkowitz, który przewodniczył wieczerzy.
Na świecie mesjańskich żydów jest co najmniej 130 tys. Głównie w Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Rosji i na Ukrainie.
jms