Architektura świątyni nawiązuje do włoskiego stylu franciszkańskiego. Ozdobiona jest wewnątrz, jak też zewnątrz mozaikami. "Ma to być swoiste San Damiano na Podlasiu, gdzie św. Klara dala początek takiemu stylowi życia" – tłumaczą siostry.
Nad ołtarzem głównym znajduje się miejsce na monstrancję z Najświętszym Sakramentem. Będzie to możliwość adoracji i modlitwy zarówno od strony kościoła, dla wiernych, jak też od strony kaplicy zakonnej znajdującej się za klauzurą.
W całej Polsce jest 8 klasztorów Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji. Na Podlasie siostry przybyły w 2003 roku na zaproszenie ordynariusza drohiczyńskiego bp. Antoniego Dydycza. Uroczysta konsekracja kościoła odbyła się 10 sierpnia br. w Hajnówce.
Zakon Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji (Ordo Monialium Clarissarum ab Adoratione Perpetua) to zakon klauzurowy, kontemplacyjny. Zakon powstał w połowie XIX wieku we Francji.
Na charyzmat zakonu niewątpliwie duży wpływ wywarli patronowie zakonu: św. Franciszek i św. Klara. Siostry nazwano początkowo franciszkankami Najświętszego Sakramentu.
Za datę powstania przyjmuje się 15 grudnia 1854 roku, kiedy to Józefina Bouillevaux, wówczas już jako siostra Maria Klara i jej pierwsze towarzyszki przyjęły z rąk o. Bonawentury, habity zakonne. W 1856 roku siostry osiedliły się w Troyes, we Francji.
Rozprzestrzenienie się zakonu poza granice Francji było dziełem Polki s. Marii od Krzyża Morawskiej (1842-1906), która w 1866 roku wstąpiła do klasztoru w Troyes. Pierwszy klasztor na ziemiach polskich powstał w 1871 roku w Granowie koło Poznania, później siostry przeniosły się do Gniezna, a od 1873 roku do Lwowa.
W październiku 2002 roku we Lwowie kard. Marian Jaworski uroczyście otworzył proces beatyfikacyjny s. Marii od Krzyża Morawskiej, którą, już za życia, otaczała sława świętości.
W Polsce Siostry Klaryski od Wieczystej Adoracji mają swoje domy w Bydgoszczy, Elblągu, Kętach, Kłodzku, Pniewach, Słupsku, Ząbkowicach i w Hajnówce.
red. / podlasie24.pl
Więcej: www.franciszkanie.pl (zdjęcia)