Kard. Nycz: potrzeba nam dziś gorliwości apostolskiej św. Maksymiliana Kolbego

– Gdy mówimy o nowej ewangelizacji w Europie, to potrzeba nam dziś takiej gorliwości apostolskiej, jaką miał św. Maksymilian – powiedział wczoraj w Niepokalanowie kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski przewodniczył w tamtejszej bazylice Mszy św. wieńczącej trzydniowe obchody 70. rocznicy śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego.


W homilii kard. Nycz przypomniał, że w przypadającą dziś uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny „cały Kościół śpiewa Magnificat dziękczynienia za wielkie rzeczy, jakie Bóg uczynił w Jej życiu". Dodał jednak, że „w sposób szczególny dziękczynne Magnificat śpiewamy dziś za życie, dzieło i śmierć męczeńską św. Maksymiliana Marii Kolbego".

Kard. Nycz tłumaczył, że o. Kolbe oddał życie „w piekle Oświęcimia" za to, że potwierdził wyłączne prawo Stwórcy do życia człowieka, zwłaszcza niewinnego, oraz za to, że „upodobnił się do Chrystusa i życie swoje dał aż do końca, aż do śmierci".

Jak mówił kaznodzieja, św. Maksymilian nie umarł, ale oddał życie.

Św. Maksymilian był zatroskany o cały Kościół. – Wyprzedził nas o przynajmniej 80 lat w działaniu i myśleniu o ludziach w Azji, do których trzeba zanieść Chrystusa. Ten kontynent jest dla nas wielkim zadaniem – zauważył kard. Nycz. Jak stwierdził, ojciec Kolbe umiał także łączyć wielką miłość do Ojczyzny z miłością do każdego człowieka.

Zdaniem kard. Nycza, gdy mówi się dziś o nowej ewangelizacji w Europie, gdzie „wiara stygnie", potrzeba takich przykładów jak postać św. Maksymiliana. – Jeżeli jest gorliwość i radykalizm, to można stworzyć taki Niepokalanów, bo kiedy jest radykalizm, są też powołania – mówił.

Na zakończenie wskazał, że św. Maksymilian może też być wzorem w wyborze ludzi, którzy kierują naszym życiem społecznym i politycznym. -Czy nie należy stawiać na takich ludzi, którzy są prawdziwie po stronie godności człowieka, każdego ludzkiego życia, życia rodzinnego? Nie będzie reformy życia społecznego, jeśli nie zaczniemy jej od rodziny i służby rodzinie -powiedział kard. Nycz.

W koncelebrze uczestniczyli sekretarz generalny Episkopatu Polski bp Stanisław Budzik, administrator apostolski w Uzbekistanie bp Jerzy Maculewicz, bp Marian Błażej Kruszyłowicz, bp Basile Tapsoba z Burkina Faso, o. Marco Tasca OFMConv – generał Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych oraz prowincjałowie prowincji krakowskiej, warszawskiej i gdańskiej. Obecni byli także prowincjałowie franciszkańscy z Niemiec i USA oraz zakonnicy m.in. z Włoch, Rumunii i Bułgarii oraz przedstawiciele Konferencji Wyższych Przełożonych Męskich Zakonów w Polsce, a także misjonarze franciszkańscy posługujący na całym świecie i członkowie Rycerstwa Niepokalanej.

W uroczystościach wzięła ponadto udział delegacja Senatu RP, który ustanowił bieżący rok Rokiem św. Maksymiliana oraz przedstawiciele gmin i miast kolbiańskich.

Źródło: audioKAI

Więcej na: www.radioniepokalnow.pl

Wpisy powiązane

Niepokalanów: XXX Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów

Piknik kapucyński w Stalowej Woli

Dziękczynienie za pontyfikat u franciszkanów w Krakowie