następujących państw: "Ave verum" z Londynu (Anglia), "Polonia" z
Dortmundu (Niemcy), "Echo" ze Lwowa (Ukraina) oraz "Vars Cantabile" z
Warszawy i "Gregorianie" z Zakroczymia. Uczestniczyli również
indywidualni goście z Włoch. Wśród gości obecna była pani Jadwiga
Zakrzewska, Posłanka na Sejm RP.
Część muzyczną rozpoczęły wszystkie zespolone chóry, liczące ponad 120 osób, pod batutą Edwarda Bogdana, hymnem Juliusza Słowackiego Bogurodzico Dziewico. W dalszej kolejności następowały liczne deklamacje o treści religijno-patriotycznej, przeplatane pieśniami, wykonywanymi przez poszczególne chóry lub indywidualnych solistów. Zespół z Zakroczymia "Gregorianie" pod dyrekcją pana Stefana Krupy, przy akompaniamencie pana Jerzego Kapczyńskiego cieszył się największymi owacjami za wykonanie Poloneza Michała Klemensa Ogińskiego .
Znamienne były słowa jednego z mówców, który nawiązując do początków wywózki Polaków na Sybir, które nastąpiło po 17 września 1939 roku, po zbrodniczej napaści wojsk sowieckich na Polskę, nazwał ten moment historii "kresem Kresów".
Uwieńczeniem koncertu był ponowny występ połączonych chórów pod batutą Edwarda Bogdana, przy akompaniamencie sławnego pianisty Janusza Tylmana, który wykonał Marsz Sybiraków, do którego słowa napisał Czesław Majewski, zaś muzykę skomponował Marian Jękajtis. Wierni, szczelnie wypełniający świątynię, wykonania tego utworu wysłuchali w postawie stojącej.
Na zakończenie przemówił ks. dziekan i proboszcz zakroczymski kan. Jerzy Bieńkowski, który w krótkich słowach podziękował wszystkim organizatorom i wykonawcom koncertu. Zważając na wielu młodych, wsłuchujących się w głębokie treści, zawarte w całości przeżywanego spektaklu, ks. Bieńkowski zauważył, że była to bardzo pożyteczna szkołą historii. Oby jednak owa historia nie musiała się nigdy powtórzyć!
Biuro ds. Informacji