Kapucyni: Sympozjum o migracji

W dniach od 8 do 13 listopada w Krakowie – Łagiewnikach odbywa się międzynarodowe sympozjum poświęcone migracji zorganizowane przez Kapucyński Generalny Sekretariat Sprawiedliwości, Pokoju i Ekologii pt.: „Byłem przybyszem, a przyjęliście mnie…". 

 
Migracja i związana z nią problematyka jak np. integracja w nowym kontekście społeczno-kulturowym, zachowanie własnej tożsamości są obecne także w Europie. Jaka jest odpowiedź „kapucyńska" na rzeczywistość migracji? Spotkanie ma na celu wypracować konkretne odpowiedzi biorąc pod uwagę różne konteksty społeczne, w jakich żyją i pracują kapucyni. Podobne spotkanie miało miejsce w Bankoku, teraz zostało zorganizowane w Krakowie, aby bracia z Europy mogli zobaczyć ów temat w szerszej perspektywie.
 
Na sympozjum przybyli bracia z całej Europy. Obecny jest Minister Generalny – br. Mauro Jöhri OFMCap oraz Definitor Generalny Cetusu Europy Środkowej i Wschodniej – br. Jure Šarčević;. Zaproszeni zostali prelegenci: prof. dr hab. Andrzej Chodubski z Gdańska, br. Gianfranco Berbeni z Rzymu, br. Niklaus Kuster z Olten (Szwajcaria), José Da Silva z Paryża, Stefan Kessler (JRS) z Brukseli, Detlef Schneider-Stengel z Gelsenkirchen (Niemcy) oraz  br. Bernd Beermann z Rzymu. Obecni są także bracia pracujący z odrzuconymi, narkomanami i ludźmi z marginesu. W program wpisane są oprócz wykładów, prace w grupach jak i wyjazd do centrum dla uchodźców w Bytomiu.

Spotkania to ma nie tylko wymiar naukowy, społeczno – kulturowy, ale jest ważnym momentem budowania więzi braterskiej, wymiany doświadczeń, wspólnych rozmów.

W sympozjum w Krakowskich Łagiewnikach można uczestniczyć na żywo dzięki transmisji którą prowadzi „Radio Ain Karim" ze Skomielnej Czarnej.


Można słychać tłumaczenia równoczesnego na język polski w Skomielnej i okolicach poprzez radio na częstotliwości 104.4, a w innych częściach Polski i na całym świecie, poprzez radio internetowe kopiując i wklejając do przeglądarki internetowej podany poniżej link lub, trzymając wciśnięty klawisz CTRL kliknąć na link: http://stream.nadaje.com/ainkarim.m3u

Oficjalne rozpoczęcie nastąpiło w poniedziałek, 8 listopada, medytacją Psalmu 22. Po przywitaniu słowo zabrał Minister Generalny Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów – br. Mauro Johri. Mówił o potrzebie refleksji nad kwestią migracji w związku z faktyczną realną biedą materialna i duchową samych emigrantów. Podkreślił, iż powinni oni się stać punktem zainteresowania samych kapucynów, którzy powołani są do bycia z ludem. Tego typu sympozjum – wspomniał Minister Generalny – jest również swego rodzaju poszukiwaniem tego, co Duch Święty pragnie mówić do Kościoła i konkretnie do zakonu Kapucynów dzisiaj.
 
W poniedziałek wykłady prowadził także prof. dr hab. Andrzej Chodubski z Uniwersytetu Gdańskiego. Mówił m.in. o trudnościach z którymi zmagają się emigranci. Zauważył, że skutkiem emigracji jest bardzo często rozpad rodziny; na skutek emigracji powstaje rodzina singlowa, a więc rodzina w życiu migracyjnym jest daleka od modelu tradycyjnego. Poważnym problemem związanym z migracją jest bardzo duży poziom chorób psychicznych ze względu na trudności, które muszą przechodzić emigranci. Kolejnym problemem, na jaki zwrócił uwagę profesor, jest zerwanie więzi plemiennych, rodzinnych. Osoby na emigracji pragną w pewnym sensie zerwać z korzeniami, ze swoim pochodzeniem.


„Dzisiejszy świat jest miejscem gdzie giną granice. Po pierwsze zaciera się granica pomiędzy państwem a instytucjami ponadpaństwowymi.  Bardziej niż granice państwowe rolę dzisiaj odgrywają struktury ekonomiczne i mechanizmy zależności – zauważa prof.  Chodubski. Kolejnym problemem są media, które dzisiaj zamiast informować dezinformują i manipulują. Zaciera się różnica pomiędzy światem realnym i wirtualnym. Świat realny jest nieciekawy, a wirtualny pożądany. Ponadto zanika wspólnota relacyjna. Zaczyna dominować wspólnota ekonomiczna. Rynek tymczasem nie ma prawa moralnego i etycznego. Na rynku jest bezimienność" – podkreśla prof. Chodubski.

W sobotę, 13 listopada, uroczystej Eucharystii przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz.
 
Więcej na: www.kapucyni.pl (program i zdjęcia)

Wpisy powiązane

Niepokalanów: XXX Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów

Piknik kapucyński w Stalowej Woli

Dziękczynienie za pontyfikat u franciszkanów w Krakowie