Nową i jednocześnie największą atrakcją ścieżki edukacyjnej w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla jest wieża obserwacyjna, która na początku października br. stanęła przy tamtejszym klasztorze franciszkańskim. Rozciągają się z niej rozległe widoki na Polskę i Ukrainę.
Kalwaria Pacławska, leżąca tuż przy granicy polsko-ukraińskiej, to nie tylko najważniejsze sanktuarium w południowo-wschodniej Polsce, znajdujące się przy XVII-wiecznej bazylice Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej. To również miejscowość o licznych walorach turystycznych i krajoznawczych. Dla ich wyeksponowania utworzono ścieżkę edukacyjną o długości 2,5 kilometra, składającą się z siedmiu przystanków.
Na początku października br. przy pierwszym przystanku wybudowano drewnianą, kilkumetrową wieżę obserwacyjną, która stała się atrakcją całej ścieżki edukacyjnej. Wieża stoi w punkcie widokowym, nieopodal klasztoru (na tzw. "Organistówce") i szczytu Kalwarii o wysokości 465 m n.p.m. Jednorazowo może na nią wejść pięć osób.
Widok, jaki rozpościera się z wieży, obejmuje całość rezerwatu przyrody "Kalwaria Pacławska" z kaplicami dróżkowymi oraz okoliczne miejscowości: Makową, Huwniki, Nowosiółki Dydyńskie, Nowe Sady, Sierakośce, Medykę, Przemyśl. Można podziwiać także najbliższe miejscowości po stronie ukraińskiej m.in.: Niżankowice, Nowe Miasto Chyrów, Dobromil i Sambor. Z wieży można również obserwować ptaki drapieżne żyjące w okolicznych lasach – orliki krzykliwe, pustułki, myszołowy i trzemielojady.
Cała ścieżka edukacyjna jest poświęcona zarówno walorom przyrodniczym (fauna i flora), jak i historycznym, związanym z osadnictwem oraz powstaniem klasztoru i sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej. Wśród wielu ciekawostek ścieżki edukacyjnej należy wymienić 250-letni dąb szypułkowy; wzniesienie Magdalenka (393 m n.p.m.) z kaplicą "Pustelnia św. Marii Magdaleny" i fragmentami wałów obronnych dawnego grodziska, oraz pozostałości po obwarowaniach obronnych z czasów założyciela Kalwarii hrabiego Aleksandra Maksymiliana Fredry (II poł. XVII wieku).
Duszpasterzami w Kalwarii Pacławskiej od samego początku są franciszkanie z krakowskiej Prowincji św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię.