Przedstawicielki australijskich wspólnot zakonnych Zgromadzenia Sióstr św. Józefa od Najświętszego Serca Pana Jezusa wezwały rząd do ratyfikacji Deklaracji Praw Ludów Tubylczych – przyjętej w ubiegłym roku jako niezobowiązujący dokument Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Przełożona generalna zgromadzenia siostra Anne Derwin w specjalnym liście do premiera Australii zauważa, że 60. rocznica uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, która przypada 10 grudnia, jest okazją do ratyfikacji deklaracji ONZ, dotyczącej praw i wolności ludów tubylczych świata. We wrześniu 2007 roku za przyjęciem Deklaracji głosowały 144 państwa członkowskie ONZ, przeciw były Stany Zjednoczone, Kanada, Australia i Nowa Zelandia.
„60 lat temu narody świata połączyły się razem i uznały, że wszyscy ludzie, we wszystkich państwach, są wolni bez względu na rasę, religię , status ekonomiczny, wiek lub płeć, i dały początek nowemu międzynarodowemu dokumentowi uznającemu, że ludzkie prawa są fundamentem pokoju, sprawiedliwości i wolności na świecie – napisała zakonnica , przypominając o dużym wkładzie, jaki w to dzieło wniosła Australia.
Według s. Derwin wycofanie poparcia australijskiego rządu dla Deklaracji Praw Ludów Tubylczych w czasie zeszłorocznych obrad Zgromadzenia Ogólnego ONZ stoi w sprzeczności z poprzednimi działaniami powojennych rządów tego kraju, dzięki którym Australia ratyfikowała wszystkie najważniejsze międzynarodowe dokumenty dotyczące przestrzegania praw ludzkich i może się pochwalić osiągnięciami w walce o prawa człowieka.
„Prosimy rząd, by działał szybko w celu usunięcia tego odstępstwa od normy”– podkreśliła s. Derwin.
Deklarację Praw Ludów Tubylczych uchwalono pierwotnie latem 2006 r. na pierwszym posiedzeniu Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie, a następnie przyjęto w zmodyfikowanej wersji 13 września 2007 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ . Cztery państwa które odrzuciły Deklarację, obawiają się że dokument mógł być argumentem w sporach z zamieszkującymi ich terytoria ludami tubylczymi, potwierdzającym ich prawa do ziemi i samookreślenia.
Zgromadzenie Sióstr św. Józefa założyła bł. Mary MacKillop. Australijskie józefitki (SOSJ) od dziesiątków lat pracują na rzecz poprawy losu Aborygenów.
za: www.niedziela.pl