„Teren szopki będzie powiększony – przechodzimy na drugą stronę, do I stacji Drogi Krzyżowej, i tam właśnie ta część najważniejsza będzie eksponowana” – informuje o. Bronisław Kraszewski. Miejsce dla św. Rodziny – Dzieciątka Jezus, Maryi, św. Józefa i pastuszków w tym roku przygotowano właśnie na placu przy I Stacji Drogi Krzyżowej.
Jak każdego roku w szopce zostały zbudowane zagrody dla żywych zwierząt. Będą tam: barany, kucyki, bażanty, kuropatwy, kury, koguty, gęsi, kaczki, perlice. Tradycyjnie w szopce zamieszka oślica Amelka. Nowością w tym roku będą naturalnej wielkości zwierzęta sztuczne – m.in. słonie, krowy, konie, sarny i jelenie.
Hasłem podkreślonym w tegorocznej szopce będą słowa: „W Komunii z Bogiem”. „Chcę pokazać jedność w rodzinie, jedność z Kościołem, a przede wszystkim jedność człowieka z Panem Bogiem” – podkreśla ojciec dekorator.
Przy budowie drewnianych chat i zagród, przez sześć dni, pracowali górale z Czerwiennego-Bachledówki w gminie Czarny Dunajec, gdzie działa parafia paulinów. Całość szopki przygotowują pracownicy jasnogórscy.
„W naszej szopce jasnogórskiej w tym roku będzie i wejście, i wyjście. Za złożoną ofiarę na utrzymanie szopki będzie można otrzymać pamiątkową kartkę, będą również okolicznościowe pieczątki z szopki jasnogórskiej” – informuje o. dekorator.
„Serdecznie zapraszam wszystkich, aby nawiedzić naszą jasnogórską szopkę” – mówi o. Bronisław Kraszewski.
Szopka zostanie oficjalnie otwarta po Pasterce. Czynna będzie w dni powszednie od godz. 8.00 do 18.00, a w niedzielę i święta od 8.00 do 20.00.
o. Stanisław Tomoń
BPJG / mś