Mszę św. celebrowało kilku japońskich kapłanów, w tym franciszkanie – współbracia św. Maksymiliana. W homilii o. Akao Mitsuharu OFMConv przypomniał postać o. Kolbego. Podkreślił, że mimo słabego zdrowa polski misjonarz wykonał olbrzymią pracę przy budowie klasztoru, wydawnictwa i niższego seminarium. W czasie mszy wierni zaśpiewali pieśń, w której o. Kolbe nazwany jest "świecącą gwiazdą z Polski". O. Kolbe przybył do Nagasaki 24 kwietnia 1930 r., wraz z czterema innymi franciszkanami z Niepokalanowa. Wkrótce wybudował klasztor i zorganizował drukarnię, w której wydawał "Rycerza Niepokalanej" w języku japońskim. Był również wykładowcą filozofii w diecezjalnym seminarium duchownym. Św. Maksymilian pracował w Japonii sześć lat, od 24 kwietnia 1930 do końca maja 1936 r.
W Nagasaki mieszka nadal dwóch sędziwych, polskich franciszkanów, należących do grupy pierwszych misjonarzy, którzy przyjechali na misje do Japonii. W mieście znajdują się trzy muzea poświęcone działalności o. Kolbego. Obecnie franciszkanie w Nagasaki prowadzą ośrodek opieki dla osób niepełnosprawnych. W dalszym ciągu wydają "Rycerza Niepokalanej".
wp Na zdjęciach, pamiątki w muzem św. Maksymiliana Kolbego w Nagasaki (Japonia): 1)pierwotne mieszkanie (pokój) o. Kolbego, 2) cegła z pierwszego klasztoru z datą przybycia o. Kolbego do Japonii, 3) kalendarium życia o. Kolbego / fot. OFMConv Japonia Za: www.franciszkanie.pl. |