Czy franciszkanom potrzebne są media? Ten i podobne tematy roztrząsane były podczas I Prowincjalnych Warsztatów Medialnych, które odbyły się 28 lutego br. w DMK w Gdańsku.
– Nikt już nie ma wątpliwości, że potrzebna jest obecność w internecie. I franciszkanów, i parafii, i dzieł specjalnych – powiedział o. Piotr Matuszak OFMConv, przewodniczący prowincjalnej komisji ds. środków społecznego przekazu, która zorganizowała warsztaty.
– Większość naszych klasztorów ma już swoje strony internetowe, ale zauważam potrzebę ich aktualizacji tak, by były one atrakcyjne dla ludzi młodych i dla szerszego grona odbiorców – dodał o. Piotr Pliszka. – Widzę, że naszą obecność w internecie można wykorzystać do tego, by promować duchowość franciszkańską i nasze bogate dziedzictwo, choćby kolbiańskie.
Warsztaty przeprowadziła Ewa Sielicka, dziennikarka, specjalistka od Public Relations, doradca zarządu firm do spraw PR, trener warsztatów, była rzeczniczka Rafinerii Gdańskiej, członek Rady Programowej DMK, która sprawami komunikacji zajmuje się na co dzień, choćby w ramach podobnych warsztatów, które prowadzi dla firm i innych organizacji.
Celem warsztatów było przede wszystkim uświadomienie franciszkanom, jak ważne jest istnienie w mediach oraz danie konkretnego narzędzia, by obecność tę dobrze realizować. Spotkanie zostało zorganizowane dzięki gościnności Domu św. Maksymiliana.
– „Idźcie na cały świat na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu” – myślę, że to zdanie ważne jest dla każdego kapłana. Udział w warsztatach pokazał mi, że internet jest bardzo ważnym nardzędziem w pracy apostolskiej. Nie po to, by wypełniać powołanie bez wychodzenia z klasztoru. Raczej po to, aby z Dobrą Nowiną wyjść daleko poza granice parafii. Nie tylko do tych, którzy szukają Boga. Przede wszystkim do tych, którzy są daleko (o. Leszek, Kołobrzeg).
– Po dzisiejszym spotkaniu uzmysłowiłem sobie, że zamieszczanie aktualnych informacji z życia prowincji pozwala ludziom dostrzec piękno życia franciszkańskiego. Parafianie mają prawo dostępu do bieżących informacji z życia Kościoła i zakonu. Strona internetowa parafii pozwala parafianom uzyskać na bieżąco najważniejsze informacje (o. Robert, Lębork).
– Warsztaty medialne uzmysłowiły mi, że w dzisiejszym bardzo medialnym świecie, potrzebne jest informowanie o tym, co robimy w naszych klasztorach i parafiach. Sam próbowałem tworzyć krótkie informacje na naszą stronę internetową prowincji. Warsztaty dodały mi odwagi by nie bać się informowania innych o tym, czego doświadczamy w naszych wspólnotach (o. Tomasz, Koszalin).
– Po dzisiejszym spotkaniu widzę, że potrzebna jest koordynacja między klasztorami, by był lepszy przepływ informacji. Umożliwi to też lepszą promocję tego, czym i z czym możemy sie podzielić (o. Grzegorz, Lublin).