Gratulowali też inni i wygłaszali laudacje na cześć zakonnika – naukowca.
Bp Artur Miziński z Lublina podkreślał „ujmującą życzliwość, franciszkańską skromność, uśmiech i radość" o. Zbigniewa.
Bp Ryszard Kasyna z Gdańska podziwiał jego pracowitość. „Zawsze był dla mnie wzorem pracowitości" – nie ukrywał.
Były rektor Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie ks. prałat dr Marian Rola wyrażał radość z osiągnięć swojego znajomego. „Cieszę się, że ojciec profesor wspiął się na tak wysokie poziomy naukowe. Życzymy, aby udało mu się wspiąć na wysokie poziomy świętości" – mówił.
Obecny na uroczystości wikariusz krakowskiej prowincji franciszkanów, do której należy ojciec profesor, o. Paweł Dybka podziękował o. Sucheckiemu za „postawę dobrego franciszkanina, który potrafi służyć Kościołowi tak, jak tego chciał św. Franciszek".
Docenił również jego kompetencje i pomoc prawną świadczoną zarządowi prowincji. „Potrafi w sposób wyważony, dobry spojrzeć od strony prawnej na życie współbraci" – podsumował.
Jeden z czterech recenzentów – ks. prof. dr hab. Tomasz Rozkrut – prosił nowego doktora habilitowanego, aby teraz w dowodzie wdzięczności przyśpieszył proces beatyfikacyjny patrona uczelni – Sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego (O. Zbigniew Suchecki jest konsultorem Kongregacji do Spraw Świętych i postulatorem w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego – przyp. red.).
O. prof. dr hab. Zbigniew Suchecki podziękował przełożonym Prowincji za wysłanie go do Rzymu na studia z prawa kanonicznego. Przy okazji ujawnił kulisy tej decyzji sprzed lat.
„Przełożeni chcieli mnie wysłać do Rzymu na teologię duchowości. A mój mistrz, prawnik o. Joachim Bar poszedł do prowincjała i powiedział mu: "Co on po tej duchowości będzie robił?". I prosił, aby wysłali mnie na prawo" – podzielił się informacją.
O. Zbigniew Suchecki OFMConv urodził się w 1960 roku w Kamiennej Górze. W 1979 r. wstąpił do krakowskiej prowincji zakonu franciszkanów. Po pięciu latach złożył śluby wieczyste. Święcenia kapłańskie przyjął w 1986 r.
Jest autorem licznych publikacji z zakresu prawa kanonicznego, m.in. wydanych w Polsce książek: „Kościół a masoneria", „Kremacja w kulturach świata" i najnowszej pozycji wydanej po włosku „Pozbawienia i zakazy w Kodeksie Prawa Kanonicznego z 1983 r.".
jms