"Decyzja została z wielkim entuzjazmem przyjęta przez wiernych, którzy w czasie kilkugodzinnej mszy św., z entuzjazmem porównywalnym do emocji towarzyszącym koncertom wielkich gwiazd, przy śpiewie, bębnach i tańcach, oklaskach i krzykach jasno potwierdzili i przyjęli swojego nowego patrona" – pisze z Matugga misjonarz o. Szymon Majcherczyk OFMConv.
Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej. Wiele miesięcy przygotowań, organizacji spotkań, zaowocowało przeżywaniem uroczystości św. Franciszka (4 października – przyp. red). Głównym odpowiedzialnym za organizację "St. Francis of Assisi Feast" był o. Marian Gołąb OFMConv, w Ugandzie od stycznia 2009 roku.
W jednej z kaplic dojazdowych, w Kabuunzie. W ramach przygotowań prawie wszystkie szkoły podstawowe (800 dzieci) wzięły udział w różnych konkursach: piosenek, recytatorskich i teatralnych. "Trzeba przyznać, że dzieci wspaniale interpretowały i zaskakująco dobrze zrozumiały postać św. Franciszka" – komentuje o. Gołąb. Afrykańska spontaniczność, połączona z radosną duchowością franciszkańską przemieniła ugandyjską wioskę, w pełen śpiewu i radości plac zabaw, muzyki i modlitwy. Zobacz krótki film poniżej:
W Matugga misjonarze przygotowali specjalne rekolekcje o św. Franciszku dla dorosłych, które poprowadził także Polak i franciszkanin-misjonarz z Kenii, o. Bogusław Czerniakowski OFMConv.
W Migadde, najdalej oddalonej kaplicy na terenie parafii, msza święta, ze śpiewami, w językach luganda, suahili a nawet… łacińskim, była otwarciem Parafialnego Dnia Młodzieży. Zjawiło się prawie 1000 młodych i starszych parafian. "Różnego rodzaju konkurencje sportowe wywołały prawdziwą wolę walki u młodych tak, że trzeba było czasem nawet studzić emocje przegranych" – opowiada o. Szymon Majcherczyk.
Niedziela, 3 padziernika była wyjątkowa. Niektórzy parafianie spędzili tego dnia 12 godzin i dłużej na "placu kościelnym" (kościoła jeszcze tam nie ma), na świątecznej Eucharystii, później na obiedzie dla wszystkich parafian, koncertach lokalnych artystów i wreszcie wieczorem na nabożeństwie ‘Transitus’ (na zdjęciu poniżej) "najpiękniejszym jakie kiedykolwiek widziałem, w życiu. Pasja i przejęcie a także ogromny trud włożony w przygotowania połączone z prostotą środków wyrazu dały widowisko iście mistyczne" – komentuje o. Majcherczyk.
Poza tym franciszkańska wspólnota misyjna z Matugga prowadzi dwie duże budowy. Buduje klasztor i budynek na szkołę podstawową.
o. Szymon Majcherczyk OFMConv / red.
Więcej na: www.franciszkanie.pl (film i zdjęcia)