W dyskusji uwzględniono również problematykę odejść z zakonu. Pytano o ich przyczyny i sposoby przeciwdziałania? Czy i w jaki sposób próbuje się przeciwdziałać postawom "braku zaangażowania" u braci pozostających w zakonie? W kwestiach związanych z działalnością misyjną przełożeni pytali, czy i w jaki sposób zaangażowanie misyjne wzbogaca życie we wspólnotach i działania duszpasterskie? Jak swoją sytuację oceniają misjonarze, pracujący na terenie w krajach konferencji i poza nimi?
Trzecim tematem, który wzbudził szczególne zainteresowanie zarządu generalnego była 70. rocznica śmierci św. Maksymiliana Kolbego i związane z tym faktem obchody. Wyżsi przełożeni z CEO podjęli także z definitorium generalnym dyskusję o współpracy na poziomie CEO.
Rozmawiano również m.in. o dialogu międzyreligijnym, ekumenizmie, inicjatywach podejmowanych w "duchu Asyżu" (np. "Asyż w Gdańsku" czy też "spotkania" z islamem i innymi religiami w Uzbekistanie czy Kazachstanie) i o Kapitule Namiotów dla braci na formacji początkowej, która odbędzie się w Asyżu w roku 2012. Zgromadzeni na spotkaniu w Łodzi wysłuchali referatu o. Kazimierza Malinowskiego (byłego prowincjała i przewodniczącego CEO w latach 2000-2004), który mówił o życiu Kościoła i zakonu na terenach Europy środkowo-wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem zmian, jakie nastąpiły w tym regionie po roku 1989. Po referacie pokazano multimedialną prezentacje wszystkich jurysdykcji CEO, ukazująca aktualny stan prowincji, kustodii i delegatur oraz formy działalności, w jakie dziś się angażują.
Ponadto w pierwszym dniu spotkania Konferencji CEO z zarządem generalnym miało miejsce m.in. wystąpienie ekonoma generalnego o. Giorgio Silvestri, w którym uczestniczyli również ekonomowie poszczególnych jurysdykcji. Konferencję CEO tworzą wyżsi przełożeni trzech polskich prowincji (krakowskiej, warszawskiej, gdańskiej), prowincji czeskiej, węgierskiej, kustodii generalnej w Rosji, kustodii prowincjalnej na Słowacji oraz delegaci prowincjalni z delegatur na Ukrainie, Białorusi, Litwie, w Uzbekistanie, a także (od roku 2009 – przyp. red.) delegat misji generalnej w Kazachstanie.